Chovatelé hmyzu existují minimálně od starověku. Zejména v asijských zemích byli a stále jsou populární cvrčci a kobylky, kteří údajně nosí štěstí. A někteří vydávají líbezné a údajně i uklidňující cvrkání. V evropských zemích jsou populárnější spíše pakobylky, strašilky a tropičtí brouci.
V posledních letech ale začíná být velmi oblíbená ještě jiná skupina hmyzu – takzvané květinové kudlanky, které se maskují jako květy rostlin včetně orchidejí. A právě květinové kudlanky mají podle vědců šanci převálcovat v popularitě křečky, zlaté rybičky a další drobné mazlíčky, které si pořizujeme do malých bytů.
Orchidej nebo pokémona?
Proč je chov květinových kudlanek tak trendy, se dá vysvětlit stručně: Jsou krásné nebo přinejmenším zajímavé. Najdete mezi nimi elegantní druh, který je k nerozeznání od květu orchideje. Jiný zase vypadá jako filmový vetřelec a další nejvíc ze všeho připomíná roztomilé pokémony.
Některé druhy jsou navíc dost velké a klidné na to, abyste je mohli brát do ruky a nechat po sobě lézt. Komerční chovatelé využívají hmyz odchycený v přírodě, který v zajetí množí a nové jedince prodávají jako mazlíčky na hmyzích trzích.
Trh s kudlankami
Nárůst počtu chovatelů květinových kudlanek je takový, že odborníkům na hmyz (entomologům) začíná dělat vrásky. Upozorňují, že kudlanky jsou nepříliš dobře prostudovanou skupinou s množstvím dosud neobjevených druhů. Což je problém – to, co neznáte, nemůžete chránit.
Italsko-americký tým vědců tvrdí, že pochopení toho, jak trh s kudlankami funguje, může být pro zachování některých druhů zásadní. Vypracoval proto vůbec první analýzu zaměřenou na trh s kudlankami.
Typický páníček kudlanky
Průzkum mezi přibližně 200 chovateli a obchodníky mimo jiné ukázal, že typický nadšenec do kudlanek je člověk ve věku 19 až 30, který si tyto mazlíčky kupuje z osobní zvědavosti nebo vědeckého zájmu. Při nákupu dává větší důraz na vzhled než na to, jak je druh vzácný. O tom, zda je nákup legální či ne, moc povědomí nemá, ale obvykle se o kudlanku dobře stará.
Vědci chtějí s nadšenci do kudlanek udržovat přátelské vztahy a podporovat regulované trhy s kudlankami. Jejich komunita totiž produkuje a sdílí ohromné množství dat o biologii a ekologii kudlanek včetně vzácných druhů. A to je pro profesionální entomology neocenitelné.
Pamlsky pro kudlanku
Kudlanky jsou dravci zaměření na živou, především létající kořist, což je pro chovatele trochu problém. Svému miláčkovi totiž kromě terária s vysokou vzdušnou vlhkostí musí zajistit stálý přísun živých much. Sem tam mu může přilepšit i živým motýlem.
Lovící kudlanka využívá moment překvapení. Nehybně sedí, a když se do její blízkosti dostane motýl či moucha, uchvátí jej takzvanými loupeživými končetinami. Pokud jste si někdy při zavírání kapesního nožíku přivřeli prst mezi střenku a čepel, máte představu, jak fungují. Sklapnutí loupeživých končetin bleskurychle sevře kořist mezi ozubenou holeň a chodidlo.
Pozorovat lovící kudlanku je fascinující. Ale pokud se vám ji nechce denně krmit mouchami, pořiďte si radši masožravou rostlinu. Ta slupne mouchu jen občas.