V ábíčku vychází na pokračování encyklopedie ABC dinosaurů. Jednotlivé listy můžeš z časopisu vyjmout, seřadit si je do šanonu a vytvořit si vlastní jedinečný atlas pravěkých ještěrů. Kromě vědeckých informací nechybí ani dobrodružné představy o životě dinosaurů z deníku českého objevitele, vynálezce, spisovatele a cestovatele v čase Věnceslava Brábka.
ABC dinosaurů:
Yangchuanosaurus
Yangchuanosaurus byl velký dravý dinosaurus, který žil v období střední až pozdní jury (asi před 168 až 145 miliony let) na území současné čínské provincie S’-čchuan. Lebka největšího dosud objeveného exempláře měří na délku 111 cm, celková délka těla jejího původce pak činila asi 10,8 metru a hmotnost mezi 3 a 3,5 tunami.
Jangchuanosauři byli mohutní draví dinosauři s masivní hlavou a krkem, silnýma nohama a kratšími silnými předními končetinami. Dlouhý mohutný ocas tvořil zhruba polovinu délky těla a dobře vyvažoval těžkou přední část těla včetně lebky s čelistmi osázenými velkými vroubkovanými zuby.
Tito teropodi nejspíš dokázali ulovit jakékoliv dinosaury ve svých ekosystémech geologického souvrství Ša-si-miao od malých ornitopodů přes „obrněné stegosaury“ až po velké sauropody.
Yangchuanosaurus shangyouensis
Délka: až 10,8 m
Hmotnost: až 3,5 tuny
Kdy žili: před 168 až 145 miliony let
Druh Yangchuanosaurus shangyouensis formálně popsal čínský paleontolog Tung Č’-ming v roce 1978 na základě poměrně kompletní kostry s lebkou, objevených o rok dříve v oblasti Jung-čchuan (v angličtině Yongchuan; odtud rodové jméno dinosaura). Později byly objeveny další fosilie včetně lebky a částí kostry většího jedince, který byl původně pojmenován jako nový druh Yangchuanosaurus magnus.
Dnes je za další platný druh považován pouze Y. zigongensis, popsaný v roce 1993 ze slavné čínské lokality Ta-šan-pchu. Dnes řadí paleontologové jangchuanosaura do čeledi Metriacanthosauridae, vývojově primitivní skupiny teropodních dinosaurů z nadčeledi Allosauroidea. Fosilie tohoto teropoda byly objeveny dokonce ve vrstvách z pozdní křídy (stáří „jen“ 145 až 140 milionů let), datování ale není jisté.
Z deníku Věnceslava Brábka:
Věnceslav Brábek, prosím. Objevitel, vynálezce, spisovatel a cestovatel v čase. To jsem já. Váženým čtenářům ABC předkládám své deníkové zápisky o životě dinosaurů, jak jsem je při svých cestách časem zaznamenal.
Dinosauří hřbitov
Neměl jsem dobrý pocit od chvíle, kdy se kabina mého stroje času začala zhmotňovat v pozdně jurské krajině budoucí Číny. Přepadl mě hrozný zápach, ze kterého se mi stáhl žaludek.
Až po dokončení transferu jsem spatřil, že se nacházím na místě nějaké pohromy – všude okolo ležely mršiny dinosaurů, mnohé z nich ještě čerstvé! Některé jsem i poznával – stegosaurid Tuojiangosaurus, malincí ptakopánví dinosauři agilisauři a hexinlusauři, mládě sauropoda omeisaura a kousek ode mě obří tělo dlouhokrkého sauropoda mamenchisaura!
Dinosaury tu nejspíš zahubila povodeň a jejich těla tu ležela nanejvýš dva dny. Obří samec mamenchisaura musel být dlouhý tak 35 metrů a z toho 15 metrů měřil samotný jeho krk! Doslova jako tovární komín, ale na živém těle kolosálního dinosaura. To jsem musel vidět zblízka, zápach nezápach.
Opatrně jsem kráčel bahnitým terénem k mrtvému dinosaurovi a úplně jsem na chvíli zapomněl, že tu mohou být také ještě nějací živí dinosauři. A opravdu! Se zlostným zasyčením se z břišní dutiny mamenchisaura zvedla rohy posetá hlava dravého jangchuanosaura! Přiživoval se na mršině a nechtěl být nikým obtěžován. Stačilo jedno rozevření obřích čelistí a já už jsem pelášil zpátky ke stroji. Naštěstí mě obří dravec nechtěl pronásledovat, hostinu měl už totiž zajištěnou.
ABC Dinosauři:
Dinosauří speciál ABC: 164 stran a 1000 fotek! Nejnovější poznatky, nejzajímavější fakta a nejlepší dinosauři.
Kupuj knihu ABC speciál Dinosauři, doprava je zdarma.