Madagaskar je plný zvířat a rostlin, která nikde jinde nenajdeme. Což má velmi logický důvod, ostrov se od Afriky oddělil už před 160 miliony lety a jeho fauna se od té doby vyvíjela v izolaci. Výsledkem jsou dnešní různé druhy lemurů a netopýrů, ježkům podobní bodlíni a predátor fosa – tedy zvířata, která nikde jinde než na Madagaskaru nenajdeme. Vedle nich ovšem žije i jeden vcelku běžný tvor.
Stěhování z Afriky na Madagaskar
Tím obyčejným tvorem je štětkoun šedý (Potamochoerus larvaus), druh prasete. Až metr a půl dlouhý „pašík“, jehož hmotnost se může přehoupnout přes metrák. Ve světovém měřítku středně velký druh prasete, ale na poměry Madagaskaru, kde jinak žijí jen malá zvířata, gigant. Obývá obrovská území subsaharské východní Afriky, z níž se nějak dostal na Madagaskar.
Podle dřívějších genetických studií mělo k oddělení štětkounů z pevniny a z Madagaskaru dojít už před 480 tisíci lety. Nová studie prasata za takové starousedlíky nepovažuje. Zato ale řeší otázku, jak se na ostrov vlastně dostala.
Štětkouni na moři?
Ostrov Madagaskar od afrického pobřeží dělí 400 km široký Mozambický průliv. Štětkouni plavat umějí, ale ne na tak obrovské vzdálenosti. A na to, aby je z pobřeží smetla bouře a oni na kusech vegetace jako na vorech dopluli na Madagaskar, jsou zase trochu moc velcí.
Zbývá poslední možnost – lidský faktor. Tedy to, že je s sebou na ostrov přivezli lidé na lodích. Podle mezinárodního týmu vědců, který přečetl genomy 67 štětkounů z Afriky i z Madagasakru, to tak skutečně bylo. Zjistili totiž vyplývá, že k importu štětkounů došlo asi před 1000 až 5000 lety – tedy právě v tom období, kdy byl Madagaskar poprvé osídlen.
Domácí zvíře?
Možnost, že štětkouny na Madagaskar přivezli lidé, tak najednou vypadá nanejvýš pravděpodobně. Vyřešení jedné záhady ale přináší i záhadu novou:
Proč se lidé namáhali vozit s sebou v malých lodích živá prasata? Šlo snad o částečně domestikovaná zvířata? Žádné archeologické důkazy o chovu prasat na Madagaskaru neexistují. Nebo to byli divocí jedinci, které lidé chtěli vysadit v novém domově jako lovnou zvěř? Nevíme.
---
Štětinatá dvojice prasat:
Kromě štětkouna šedého existuje ještě rezavý štětkoun africký (Potamochoerus porcus). Pochází ze střední a západní Afriky a na rozdíl od šedě zbarveného příbuzného jej můžete vidět i v některých českých zoo.
V minulosti byli oba štětkouni považováni za jediný druh prasete, v 90. letech minulého století je však vědci znovu popsali jako dva samostatné druhy. Současné zkoumání jejich genomů ale naznačuje, že navzdory výrazně odlišnému i výskytu vzhledu jde jen o dvě formy jednoho jediného druhu. Oddělovat se od sebe začali teprve před pár tisíci lety a ještě stále se spolu mohou rozmnožovat.