Více koček! Jak vědci odhalili tři oceloty pod jediným jménem

Více koček! Jak vědci odhalili tři oceloty pod jediným jménem
Sdílej
 
Pod jménem ocelot stromový se podle nejnovějšího výzkumu skrývají hned tři blízce příbuzné kočky. Jak se vědcům podařilo odhalit, že skrytě žijící malá šelma z Jižní Ameriky není všude stejná?

V Jižní Americe žijí dva druhy malých koček, které známe pod českým jménem ocelot. Ale zatímco ta větší z nich ocelot velký (Leopardus pardalis) je prostě ocelot velký, jeho menší příbuzný ocelot stromový (Leopardus tigrinus) není vždy tím druhem, za kterého ho vědci ještě donedávna považovali. 

Ocelot stromový není všude stejný

Už před lety si vědci všimli, že ocelot stromový není ve všech oblastech, kde žije, stejný. A tak ho rozdělili na několik poddruhů. Až přesnější zoologické metody přinesly v roce 2013 překvapení.

Ukázalo se, že se pod tímto jménem skrývají dva plnohodnotné druhy – severně žijící ocelot stromový a jižní tzv. kryptický (skrytý) druh, který dostal odborné jméno Leopardu guttulus – česky bychom mu mohli podle anglického pojmenování říkat jižní.   

Skrytě žijící kočky

Nedávný výzkum ale všechno změnil. Dlouhodobé sledování této skrytě žijící kočky přineslo důkaz, že se pod jménem ocelot stromový neskrývají dva odlišné druhy, ale dokonce tři! Vědci dokázali během několika let sesbírat téměř 1500 vzorků a dat z více než tisícovky jihoamerických lokalit.

Využili přitom všechny dostupné metody sběru dat – záběry z fotopastí, genetické vzorky získávali z jedinců sražených auty na silnicích a muzejních exemplářů, využili i věrohodné informace místních obyvatel. 

Tři druhy ocelotů patřících do komplexu stromový (tigrinus) od sebe laik nerozezná •  Profimedia.cz

Třetí druh ocelota

Genetické a anatomické studie pak srovnali s oblastmi a prostředím, v němž kočky žily. A právě na základě vzniklých modelů došli k jednoznačnému závěru – skrývá se tu ještě třetí dosud nepoznaný druh.

Přestože jsou si všechny tři druhy těchto ocelotů na první pohled podobné, přesná měření ukázala, že mezi nimi přece jen nějaké rozdíly jsou. Jak v rozměrech, tak v barevnosti. A zkušené oko je dokáže rozeznat. Že jde o tři různé druhy, potvrzují i jejich areály rozšíření – prakticky nikde se nepřekrývají, jednotlivé druhy tak spolu nepřicházejí do kontaktu. 

Není ocelot jako ocelot:

Typické znaky pro každý druh komplexu ocelota stromového:

Ocelot stromový (Leopardus tigrinus)

Původní druh ocelota, který vědci podle území, kde žije, nazývají severní, nebo podle prostředí savanový. Je to štíhlá dlouhonohá kočka s dlouhým tenkým ocasem a průměrnou váhou 2,34 kg.

Na šedožlutém podkladě má drobné otevřené rozety. Samice mají dva páry mléčných žláz. Obývají savanu a nezalesněné suché křovinaté oblasti s vysokými teplotami v severovýchodních oblastech Jižní Ameriky.    

Ocelot Leopardus pardinoides 

Nově popsaný druh ocelota váží průměrně 2,27 kg. Má dlouhý huňatý ocas a hustou jemnou srst sytě oranžovo- až červenošedě zbarvenou, zdobenou nepravidelnými, středně velkými rozetami (obláčky – proto mu vědci říkají clouded – obláčkový), které často splývají.

Na rozdíl od obou svých příbuzných mají samice jen jeden pár mléčných žláz. Obývá zalesněné horské oblasti And s mírnými teplotami a bohatými dešťovými srážkami. 

Ocelot jižní (Leopardus guttulus)

Podle oblasti výskytu mu vědci také říkají ocelot atlantský. Jeho průměrná váha je 2,38 kg, má mírně podsadité tělo a huňatý kroužkovaný ocas. Červenohnědě zbarvenou srst zdobí velké kruhové rozety.

Samice mají dva páry mléčných žláz. Obývá pobřežní atlantské lesy v jihovýchodní části Jižní Ameriky s bohatými letními srážkami vysokými teplotami. 

Aguti vs. ocelot: Hladoví hlodavci víc riskují

Aguti vs. ocelot: Hladoví hlodavci víc riskují

Problémy s gepardy: Africké šelmy v Indii

Problémy s gepardy: Africké šelmy v Indii

Kočka na Mt. Everestu: Objev nové populace manulů

Kočka na Mt. Everestu: Objev nové populace manulů

 

Články odjinud