Sakuře se také lidově říká japonská třešeň. Poměrně hodně lidí nazývá sakurami všechny stromy z rodu Prunus, které kvetou růžově. Pravá sakura je ale višeň pilovitá (Prunus serrulata), tedy hlavně její vyšlechtěné růžově nebo bíle kvetoucí kultivary.
Původní druh pochází z východní Asie. Setkáte se s nimi tedy nejenom v Japonsku a Číně, ale třeba i ve Vietnamu, Koreji a dalších asijských zemích. Šťavnaté červené třešně si však z tohoto stromku nenatrháte, jedná se o okrasnou dřevinu.
Japonská třešeň: Symbol krásy i pomíjivosti
Sakura je pro Japonce i Číňany uctívaným stromem. V Číně jsou její krásné květy symbolem krásy, něhy a lásky, v Japonsku ale kvůli svému krátkému času kvetení představují pomíjivost života… Určitě jste si sami všimli, že sotva se na stromech objeví tyhle krásné kvítky, stačí chvilka a opadají, takže chodníky a ulice jsou plné růžových okvětních lístků.
Básníci a malíři ale sakury zbožňují. Větvičky s růžovými kvítky uvidíte na všech možných obrázcích z Japonska, ale i na porcelánu, hedvábí nebo textilu, třeba na vyšívaném kimonu.
Svátek sakur: Slavnosti Hanami
Přestože jsou sakury symbolem pomíjivosti života, jsou také znamením příchodu jara a za kvetoucími sakurami se v Japonsku vydávají tisíce lidí. Pořádají se tu slavnosti Hanami, to v doslovném překladu znamená „pozorování květů“.
Tradice oslav Hanami sahají až do 8. století našeho letopočtu, tenkrát byly sakury považovány za božskou moc, která chrání horu (sopku) Fuji. Když v Japonsku rozkvetly sakury, byl to také ten pravý čas začít se sázením rýže – jaro je tady.
V současné době se během oslav Hanami v celém Japonsku pořádají pikniky, lidé se setkávají s příbuznými, přáteli, kolegy z práce. Sedí pod rozkvetlými stromy, zpívají, pochutnávají si na nejrůznějších delikatesách, popíjejí čaj a jiné nápoje a užívají si jarní krásu. Svátek Hanami už se dokonce slaví i u nás, oslavy probíhají v parku Hanspaulka v Praze a letos jsou naplánované na 27. dubna.
Dobroty z květů sakury
Květy sakury, stejně jako květy dalších třešní, ale třeba i růží jsou jedlé. Můžete si je přidat do nápojů nebo například dezertů. Na svatbách v Japonsku se podává sakura-yu, což je nápoj podobný čaji. Připravuje se z horké vody a květu třešně konzervovaného v soli.
Z květů sakur si můžete udělat sladký sirup a následně limonádu. Během svátku sakur Japonci rádi jedí rýžové koláčky mochi, které balí do solí konzervovaných listů sakury. Kvítky sakury si můžete ozdobit i sušenky, muffiny, dort nebo z nich udělat sakurové želé.
Japonská zahrada v Praze
Sakury už dlouho patří také do našich parků a ulic a rozkvétají i v botanické zahradě v pražské Troji. Tady v expozici Japonská zahrada kromě sakur uvidíte i malé japonské javory nebo bonsaje (oblíbené malé stromky pěstované v misce).
Najdete tu i jednu sakuru, kterou v roce 2009 vysadil bývalý československý a český prezident Václav Havel. Díky dalším prvkům, které jsou typické pro orientální zahrady, si zde na chvilku budete opravdu připadat jako v zemi vycházejícího slunce.