O jeho možné existenci jste už možná slyšeli. V roce 1942 byla v Montaně nalezena lebka malého tyranosaurida, který dostal jméno Nanotyrannus lancensis. Časem ale převládl názor, že takový druh neexistuje a že miniaturní tyranosauři jsou jen nedospělými jedinci slavného tyranosaura rexe.
Skeptický k existenci nanotyrana byl i doktor Nick Longrich z britské Univerzity v Bathu. Analýza dostupných nálezů, kterou provedl spolu s doktorem Evanem Saittou z Chicagské univerzity, jej však nakonec přesvědčila o opaku.
Lehký a rychlý dravý dinosaurus
Práce obou vědců se mimo jiné zaměřila na takzvané růstové kruhy na příčném průřezu kostí. Ty podobně jako letokruhy u stromů říkají, jak zvíře rostlo. U nanotyranů vypovídají o tom, že nešlo o rychle rostoucí mláďata, ale téměř dospělé jedince. Modelováním růstu vědci došli k závěru, že maximální délka byla 5 metrů při hmotnosti 900 až 1500 kg.
Nanotyranus tak dorůstal je asi 15 % velikosti gigantických tyranosaurů, kteří měřili přes 9 metrů a vážili víc jak 8 tun. Velikost ale nebyl jediný rozdíl – zvíře bylo lehčeji stavěné a nohatější, stavěné na rychlost. Lišila se lebka a přední končetiny byly daleko delší než u tyranosaurů.
VIDEO Utekli byste před tyranosaurem rexem?
VIDEO Jak přežít Helldivers 2 a na útěku před tyrannosaurem? Plus Ábíčko testuje geo hru! • Zdroj: ABM