Do skalního města! 5 magických míst Adršpašských skal

Do skalního města! 5 magických míst Adršpašských skal
Sdílej
 
Malebná krajina s ostrůvky divoké přírody, řada historických budov včetně vzácných sakrálních památek nebo spousta zajímavých atrakcí, které ocení především děti. To vše může svým návštěvníkům nabídnout Broumovský výběžek. Jeho klenotem ovšem zůstává Národní přírodní rezervace Adršpašské skály, jež se pyšní největším skalním městem ve střední Evropě. Projděte si pět nejkrásnějších míst této unikátní lokality.

1.Pohled z Křížového vrchu

Křížový vrch se nachází na protějším kopci adršpašského skalního města a je rozpoznatelný z dálky díky věži Maják, majestátně se pnoucí z okolního lesa. Nad ní se nachází vyhlídka, na níž je možné se dostat od parkoviště po žluté turistické značce. Výstup na vyhlídku lemují barokní litinové reliéfy křížové cesty ze 17. století, které jsou zasazeny ve skalách. Vyhlídce dominuje kříž z roku 1857 s plastikami Anny, Josefa a Jana Nepomuckého.

Z výšky 667 metrů nad mořem pak můžete obdivovat krásu okolních scenérií, za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Sněžku. Milovníci přírody zase určitě ocení možnost zahlédnout některé z druhů dravých ptáků, kteří se v přehledném terénu mezi Křížovým vrchem, Zdoňovem a Libnou cítí v bezpečí a mají zde vhodné prostředí k lovu.

2. Výhled na Havraní město

Havraní město •  Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Pokud zavítáte na louku u bývalého zámeckého rybníku, tam, kde se nachází skupina roubených chalup, otevře se před vámi dechberoucí výhled na skupinu monumentálních skal. Mohutné souskalí s českou vlajkou na vrcholu je Zámek, kousek vpravo pak vystupuje z hřebenu silueta Krále. Tato věž je dobře vidět prakticky z celého Adršpachu, a proto není divu, že si ji v roce 1923 vybrali za svůj cíl první horolezci, kteří do Adršpašských skal přijeli.

3. Jezírko

Jezírko •  Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Jezírko patří k jednomu z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst v celé přírodní rezervaci. Jeho vznik se datuje k přelomu 17. a 18. století, kdy zde nechal hrabě Blümegen postavit stavidlo. Zadržovaná voda sloužila ke splavování vytěženého sáhového dřeva. Jezírko se stalo turistickou atrakcí až v roce 1857, kdy byla podniknuta první plavba na loďkách. U přístaviště to dokládá nápis vytesaný do skály.

Jezírko svým odtokem vytváří Velký vodopád, který je kouzelný zejména v zimě, kdy každoročně zamrzá. V ostatní roční období pak nabízí úchvatný pohled na proud vody, který padá do skalní soutěsky z výšky 16 metrů.

4. Impozantní skalní věže

Věže •  Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, to nejsou jen kouzelná příroda a výhledy, ze kterých se tají dech. Můžete zde narazit na tisíce skalních věží a jedním z nejznámějších skalních útvarů jsou bezesporu Milenci. Toto mohutné souskalí také patří k těm nejvyšším, pne se do výšky 81,4 metru nad mořem. Pokud zrovna stojíte na nedaleké Vyhlídce, můžete mezi postavami Milence a Milenky vidět deset metrů vysoké skulinové okno.

Kousek od vstupu do skalního města se otevírá jeden z nejvíc velkolepých pohledů: vpravo Starostová, uprostřed Starosta a vlevo mohutný masiv Štěpánské koruny. Všechny tři věže byly zdolány již ve dvacátých letech minulého století.

5. Zřícenina hradu Adršpach

Zřícenina hradu Adršpach •  Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Zřícenina středověkého hradu leží v Dolním Adršpachu, přibližně dva kilometry od vstupu do skalního města. Pevnost sloužila jako strážní hrad na ochranu hranic českého království a byla založena Janem Lucemburským, otcem Karla IV. Hrad pozbyl významu v okamžiku, kdy si Karel IV. vzal za manželku Annu Svidnickou a tímto sňatkem spojil území české a nynější území části Polska Svídnické vévodství.

Jakmile strážní hrad Adršpach ztratil původní funkci ostrahy hranic, stal se postupně útočištěm loupeživých rytířů, proto v roce 1447 slezská knížata spolu s městy Vratislaví a Svídnicí a lužickým Šestiměstím tento hrad, spolu s jinými v oblasti, odkoupila a následně zbořila. Hrad pak nebyl obnoven.

Ze samotného hradu toho moc nezůstalo, ale výhled z místa je nezapomenutelný – rázem se ocitnete nad vrcholky impozantních skalních věží. Z výšky 681 metrů nad mořem je pěkný výhled nejen na celé skalní město, ale i na Krkonoše, Javoří hory či polské Kamenné hory.

Strašidelné hrady: Komu straší ve veži a kde duch kazí fotky?

Strašidelné hrady: Komu straší ve veži a kde duch kazí fotky?

Prokletá místa Česka: Kam se živí neodváží?

Prokletá místa Česka: Kam se živí neodváží?

NEJZÁHADNĚJŠÍ ZÁMKY v Česku

NEJZÁHADNĚJŠÍ ZÁMKY v Česku

 

 

Články odjinud