Velké šelmy jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Jsou přitom klíčovou součástí všech suchozemských ekosystémů. Jak moc jsou důležití a jaké místo v ekosystému zaujímají, je možné odhadnout podle lovecké strategie a množství ulovených zvířat jednotlivými druhy šelem. To však dosud nikdy nebylo celosvětově zkoumáno.
31 druhů velkých šelem
Nesnadného úkolu se ujal mezinárodní tým vědců, který shromáždil data z více než čtyř a půl tisíce zpráv, článků a studií věnovaných velkým šelmám. Za takové vědci považují druhy, které v dospělosti váží 15 a více kg.
Do seznamu studovaných druhů přidali i několik menších šelem, které jsou ve svém prostředí vrcholovými predátory: Tím je např. rosomák, fossa nebo kojot. Mimo šelem se na něj dostala i jedna „nešelma“ největší současný dravý vačnatec ďábel medvědovitý. Vodní a polovodní šelmy, tj. ploutvonožce a vydry, vědci do výzkumu nezahrnuli. I tak se na jejich seznamu ocitlo 31 druhů ze sedmi čeledí.
Počítání úlovků
Aby vyhodnotili, jaký vliv mají predátoři různých druhů na populaci jejich kořisti, spočítali výzkumníci, kolik velkých úlovků (kopytníků) připadne na každou jednotlivou šelmu za určitý časový interval.
Připouštějí ale, že jejich hodnocení má řadu mezer: Z mnoha oblastí jim potřebné údaje o šelmách a jejich kořisti chyběly. Nejvíc informací shromáždili ze Severní Ameriky, jihovýchodní Afriky a evropské Skandinávie, zatímco třeba šelmy z jihovýchodní Asie či Austrálie dosud nikdo z tohoto hlediska systematicky nesledoval.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.