O zvířecích jménech obvykle uvažujeme jako o těch, která zvířatům dali lidé. A je jedno, jestli jde o vědecké pojmenování zoologického druhu nebo prostě jméno, které jste dali svému mazlíčkovi. Tyrannosaurus rex nebo pejsek Rexík, to je jedno. Byl to člověk, který zvíře pojmenoval. Může ale zvíře pojmenovat jiné zvíře? Vypadá to, že ano. Existují doklady o tom, že se vzájemně pojmenovávají delfíni a sloni. Ale co primáti?
Nečekaný objev
I když by se to vzhledem k jejich vysoké inteligenci nabízelo, tvorba jmen u našich nejbližších příbuzných šimpanzů a bonobů zatím prokázána nebyla. Vůbec první důkazy o existenci jmen mezi ne-lidskými primáty přinesl výzkum maličkých stromových opic z čeledi kosmanovití, kam patří kosmani, tamaríni, lvíčci a kalimika. Přezdívá se jim drápkaté opičky a jsou velmi starou skupinou, která vznikla už během paleocénu před 66 až 56 miliony lety. Tedy těsně po zániku dinosaurů.
Kosmaní zpívají jako ptáci
Kosmani žijí v rodinných skupinách. Jsou to upovídaná zvířátka, která se ve větvích neustále dorozumívají pestrou škálou cvrlikání, trylkování a pištivého volání. Víc než primáty tak jejich hlasové projevy připomínají zpěv ptáků.
Vědci už dříve zjistili, že jedním typem o vysokých tóninách, který označují jako „phee-calls“, pískavé volání, si kosmani v potemnělém pralesním prostředí vzájemně sdělují svou polohu. Analýza nahrávek opiček chovaných v zajetí však nyní ukázala, že kosmani pískavé volání používají k označování konkrétních kosmanů a k upoutání jejich pozornosti. Jinými slovy: Jsou to jména.
Od cvrlikání k pískání
Existenci kosmaních jmen vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě objevili díky sérii experimentů. Průhlednou přepážkou oddělovali jednotlivá zvířata z páru nebo rodinné skupiny a nahrávali chování zbylých jedinců.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.