Skutečná monstra z našich moří: Odhalte hororové žebernatky

Skutečná monstra z našich moří: Odhalte hororové žebernatky
Sdílej
 
Poraněná žebernatka možná ztratí sama sebe, ale nezahyne. Alespoň pokud najde podobně postiženého jedince. Skoro jako v hororu, který se ale odehrává ve skutečnosti a přímo v našich mořích, se ze dvou zraněných stane jedna nová.

Vypadají hodně podobně jako medúzy, ale nejsou to medúzy. Žebernatky jsou samostatný kmen živočichů příbuzný žahavcům (mezi které patří i medúzy). Na pohled jsou žebernatky půvabná křehká stvoření, na která má spadeno celá řada mořských predátorů od medúz přes ryby po mořské želvy. O různá zranění tak žebernatky nemají nouzi. 

Moc velká žebernatka 

Dorůstání poškozených či ztracených částí těla není mezi živočichy nic výjimečného. Rekordmanem je příbuzný medúz nezmar, který dokáže dorůst i z malého zbytku těla. I žebernatky je regenerují na jedničku, ale jdou ještě dál: Ze dvou poškozených jedinců dokážou „slepit“ jednoho nového.

Doktor Kei Jokura a jeho kolegové z britské Exeterské univerzity chovají v laboratoři žebernatky druhu Mnemiopsis leidyi. Jednoho dne si v nádrži všimli neobvykle velkého jedince s některými anatomickými strukturami zdvojenými. 

Radost z objevu v laboratoři, kde probíhá výzkum žebernatek •  James S Lee

Vlastní nebo cizí? 

Zkoumání přerostlé žebernatky ukázalo, že původně šlo o dva jedince, kteří dokonale splynuli v jediný organismus. Stejnou schopnost pak vědci prokázali i u dalších. Když umístili dvojice poraněných jedinců do jedné nádrže, v devíti případech z deseti tyto žebernatky fúzovaly a vytvořily zbrusu nového jedince. Ten pak žil nejméně tři další týdny.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud