Cesta do pravěku s mobilem: Megalodon a Třetihory se objeví u tebe v pokoji

Cesta do pravěku s mobilem: Megalodon a Třetihory se objeví u tebe v pokoji
V seriálu časopisu ABC ožívají pravěké zkameněliny v rozšířené realitě přímo v tvém mobilu. Podívej se na 3D model pravěkého žraloka megalodona, kterého potkáš přímo ve svém pokoji. Před telefonem se objeví, když kamerou načtete QR kód pro Android nebo iOS. Apka není třeba

Třetihory

Období třetihor (též paleogén a neogén) začalo před 66 miliony let a skončilo před 2,6 miliony let. Klima se stalo chladnějším a sušším než v předchozím období křídy. Kontinenty se od sebe nadále vzdalovaly a vznikala nová pohoří.

V období třetihor se diverzifikovalo mnoho nových skupin savců včetně primátů, hlodavců a masožravců. V tomto období žili někteří z největších savců, kteří kdy existovali, jako například Indricotherium a Deinotherium. Oceány byly domovem široké škály mořských živočichů včetně nových druhů velryb, žraloků a rejnoků. Pokračoval rozkvět a rozšiřování korálových útesů a objevilo se mnoho nových druhů měkkýšů a dalších bezobratlých.

Konec třetihor byl poznamenán nástupem období čtvrtohor charakterizováném šířením ledovců a ledovcových příkrovů a vývojem moderního člověka.

V pravěkém období Třetihor byly oceány domovem široké škály mořských živočichů včetně nových druhů velryb, žraloků a rejnoků. Postrachem mezi nimi byl obří megalodon • 

Megalodon

Obří druh žraloka Otodus megalodon žil před asi 23 až 3,5 milionu let. Megalodon byl kosmopolitní druh (rozšířen po celém světě) jeho fosilie byly nalezeny v Evropě, Africe, Americe a Austrálii. Některé jeho zuby měří téměř 20 centimetrů. Dochovaly se pouze zuby a obratle, odhady délky megalodona jsou proto až 20 metrů.

Megalodon 3D pro iOS • 

Megalodon 3D pro Android • 

Livyatan

Vyhynulí kytovci Livyatan melvillei, kteří který obývali světové oceány před 9 až 10 miliony let. Šlo o vrcholového predátora, jehož kořist tvořili hlavně menší kytovci a žraloci. Jeho hlavním potravním konkurentem byl zřejmě megalodon. Délka se odhaduje na 15 až 18 metrů, zuby přesahovaly 30 centimetrů. Nálezy livyatana známe pouze z jižní polokoule.

Eurhinodelphis

Fosilie vyhynulého rodu třetihorních kytovců byly nalezeny v Belgii, Francii a Severní Americe. Dlouhý byl asi 2 metry. Podobal se modernímu delfínovi, ale jeho horní čelist byla prodloužená do ostrého hrotu (latinské jméno znamená „nosatý delfín“). Nálezy odhalily, že měl složité uši, což naznačuje, že lovil pomocí echolokace jako moderní velryby.

Video se připravuje ...

O něco méně mega megalodon: Ábíčko odhaluje novou podobu pravěkého žraloka • Zdroj: ABM

Cetotherium

Vyhynulý rod malých velryb, které dosahovaly délky 5 metrů. Podle fosilií víme, že se tyto malé velryby stávaly kořistí velkých žraloků včetně megalodona. Jejich zkameněliny nalézáme ve střední Evropě, Asii a Severní Americe.

Jak na AR: Rozšířená realita s mobilem

Grafickou dvoustránku pro vás připravil Martin Lisec, počítačový grafik a ilustrátor, který spolupracuje například s Oxfordskou univerzitou, Národním muzeem v Praze, Českou geologickou službou, geoparky, univerzitami a muzei po celém světě. Je autorem také 3D modelu megalodona, který se před vaším telefonem objeví, když kamerou načtete QR kód pro Android nebo iOS. Žádná aplikace není zapotřebí. Další informace najdete na mightyfossils.com/timescale nebo martinlisec.com.

Autor

Martin Lisec

Články odjinud