Australští vědci zkoumají možnosti, jak by mohl být klokan užitečný v boji proti skleníkovému efektu, způsobujícímu globální oteplení. V jeho žaludku totiž žije zvláštní bakterie, která na rozdíl o podobných v útrobách zemědělských zvířat neprodukuje metan, jeden z hlavních skleníkových plynů.
Metan z trusu australských ovcí a dobytka tvoří přibližně 15% tamní produkce skleníkových plynů. Klokani, kteří se živí stejnou travou, však neprodukují tento plyn vůbec. Vědci se domnívají, že za to může jistá bakterie nalezená v žaludku klokana a věří, že se jim díky ní podaří výrazně snížit produkci metanu u hospodářských zvířat.
Vědecký tým z Queenslandu zatím izoloval na čtyřicet různých bakterií z klokaního žaludku a nyní zkoumají, co která přesně dělá. Pak teprve se budou moci pokusit vyměnit u dobytka tu správnou za původní, metan produkující, bakterii.
Klokaní bakterie bude prý také dobrou zprávou pro farmáře, kterým se zvednou výnosy. Vyvíjela se totiž v tamních podmínkách miliony let, a proto může australskou trávu rozkládat mnohem lépe, než například ovčí, které byli na kontinent dovezeny teprve před několika staletími. Tím by se také mohla zvýšit produkce vlny či mléka.