Nová studie, zveřejněná nedávno v odborném časopise Science, vykreslila katastrofalní stav korálových útesů v Karibiku. Ukázalo se totiž, že jejich množství kleslo v uplynulých třech desetiletích o 80 procent. Kormě jistých přírodních příčin za to může jako obvykle především člověk.
Tým britských vědců vypracoval studii o stavu korálových útesů v Karibiku na základě údajů z 263 oddělených oblastí, kde se korály vyskytují. Jedná se o zatím nejkomplexnější výzkum v tomto regionu. A výsledek je opravdu tristní - za posledních 30 let zmizelo v této oblasti na osmdesát procent korálů.
Korálové útesy v tropických vodách po celém světě jsou komplikovanými ekosystémy, poskytující útočiště rybám, krabům, mořským ježkům a řadě dalších živočichů. Pokud je v korálech ohrožen jeden druh, může to vážně ohrozit i ostatní. Nejohroženější oblasti jsou nyní sice chráněny, protože však korálové útesy rostou velmi pomalu, není jasné, kdy se opět zotaví. Jednou z možností je také naroubovat na útes odolnější druh a vytvořit tak novou korálovou kolonii. Problémem je však nedostatek peněz v postižených regionech.