Mezinárodní konsorcium IHGSC představilo v říjnovém vydání odborného časopisu Nature téměř kompletní mapu lidského genomu. Z ní vyplívá, že má člověk pouze 20 000 – 25 000 genů, tedy téměř o čtvrtinu méně, než se původně předpokládalo. Pro srovnání – drobná rostlina huseníček Thalův se může pochlubit zhruba 27.000 geny.
Spoluautor analýzy, Američan Francis Collins, ale upozorňuje: "Nezáleží jen na počtu genů.Ve skutečnosti jde o to, jak příroda tyto geny využívá." Podle Collinse člověk ve srovnání s jednoduššími organismy těží ve větší míře z genů založených na kombinaci více proteinů než na jednom. Bílkoviny v lidských buňkách jsou navíc komplexnější a jsou odpovědné za několik funkcí.
Genetici v posledních letech již několikrát oznámili "rozšifrování" lidského genového komplexu buněk, na nichž závisí dědičnost. Největší pozornost vzbudili v únoru 2001, kdy IHGSC i soukromá americká společnost Celera po konkurenčním závodě v luštění genomů oznámily své pracovní verze schémat genových sekvencí. Tato zpracování genových posloupností ale stále obsahovala spoustu mezer a nepřesností.
Na 100.000 správně "přečtených" genů připadá podle odhadů jedna chyba. Před třemi lety obsahovalo 58 popsaných genů chybu a v řazení genů v genomu bylo na 150.000 mezer. Nyní zbývá jen 341 mezera, z nichž 33 se nedá přečíst současnými metodami. Na zaplnění zbylých 308 mezer budou vědci dále pracovat.
Sdílej
25. října 2004 • 14:57
Mapa lidského genomu se stále zpřesňuje. Podle nedávno zveřejněné studie se ukazuje, že obsahuje mnohem méně genů, než se původně předpokládalo. Oproti původním odhadům, které mluvily až o 40 000 genech jich má člověk jen 20 – 25 tisíc. V kontextu s ostatními živými tvory tak není člověk nijak výjimečný.