Sonda Cassini objevila při nedávném průletu kolem Saturnova měsíce Enceladus, že má tento satelit atmosféru, magnetické pole a pravděpodobně se na něm odehrává i geologická aktivita. Jedná se o další průlomový objev mise Cassini-Huygens, která již téměř rok podrobně zkoumá prstencovou planetu a některé z jejích 37 měsíců.
Sonda Cassini objevila magnetické pole, atmosféru a pravděpodobně i geologickou aktivitu na Saturnově měsíci Enceladu. Měsíc má v průměru pouhých 500 kilometrů a jeho gravitační síla je příliš slabá na to, aby atmosféru dlouho udržela, a tak molekuly plynu musí být logicky stále znovu doplňovány.
Již od osmdesátých let 20. století vědci spekulovali o tom, že Enceladus je "geologicky" aktivní a je zdrojem materiálu pro Saturnův prstenec E. Sondy Voyager objevily, že povrch Enceladu odráží 90% slunečního světla, které na něj dopadá. To může být způsobeno ledovými vulkány a gejzíry vyvrhovanými částečkami ledu, které se pak usazují na povrchu měsíce. Vulkanickou aktivitou by se Enceladus zařadil k již známým aktivním měsícům ve sluneční soustavě, jimiž jsou Jupiterův měsíc Io a Neptunův Triton.