87 vědců z Japonska, USA, Číny a Francie zvěřejnili výsledky průzkumu zemského jádra, při němž měřili výskyt antineutrin.
Antineutrina vznikají hluboko v jádře naší planety jako produkty štěpení uranu a thoria. Jsou to téměř nehmotné částice. Jejich přítomnost se velmi těžko zjišťuje, protože snadno projdou jakýmkoli materiálem. Vědci použili k detekci zařízení s názvem KamLAND, ve kterém se antineutrina srážejí s jinými částicemi. Měření ukázalo, že na čtvereční centimetr plochy dopadne za sekundu zhruba 16 milionů antineutrin.
Z jejich počtu vědci odvodili výkon štěpné reakce, která probíhá v jádru Země. Ze závěrů výzkumu, o kterém informoval časopisy Nature, vyplývá, že "zemský reaktor" má výkon 24 milionů megawattů.Podle typu probíhajících reakcí vědci ještě zpřesní odhad teploty zemského jádra.
Celý experiment probíhal více než dva roky a přinesl zatím jen základní informace. Vědci věří, že s pomocí dalších antineutrinových detektorů sesbírají dostatek potřebných dat. Už příští rok by se měl vědci spustit další detektor v Itálii.
Sdílej
11. srpna 2005 • 22:46
Geofyzikové ze čtyř zemí dokončili první etapu výzkumu zemského jádra, při němž využili poznatky částicové fyziky. Měřili výskyt částic antihmoty zvané antineutrina a díky nim vypočítali výkon reakcí, probíhajících v zemském jádře.