Srážka asteroidu se Zemí se stala dinosaurům osudnou. Její následky přežili pouze živočichové, kteří se přizpůsobit dramaticky proměněným podmínkám. V průběhu dalších milionů let se vyvíjeli, měnili a vymírali. Původní druhy, které katastrofu přežily, tak byly postupně nahrazeny jinými, vývojově pokročilejšími.
Ale příroda není dokonalá a tak to vymírání starších druhů nedotáhla do důsledků. Dodnes proto na Zemi přežívají živočichové, kteří pamatují éru dinosaurů.
Krokodýli před dinosaury
Křehké vážky patří k nejstarším zástupcům hmyzu - v téměř nezměněné podobě už tady žijí 300 milionů let! Viděly první obojživelníky vylézat na souš, zažili vládu dinosaurů, přežili i jejich zánik. Stejně starou skupinou hmyzu jsou i nepříliš oblíbení švábi.
Před 240 až 220 miliony lety - tedy o pár milionů let dříve, než se vlády na Zemi ujali dinosauři, se ve vodách objevili krokodýli. Už tenkrát se podobali těm dnešním, jen byli mnohem větší, ti nejdelší měřili až 18 metrů, zatímco nejvtší ze současných druhů, krokodýl mořský, může měřit maximálně 10 metrů.
Najstarší zvířata na Zemi
V hlubinách Indického oceánu žije zvláštní hlavonožec, který ukrývá své tělo ve spirálovité schránce podobné hlemýždí. Loděnka hlubinná je skutečná „živá zkamenělina“, je totiž jedním z posledních zástupců amonitů, hlavonožců, kteří žili na Zemi před 500 miliony let. Půvabné loděnky tak pamatují doby, kdy v mořích začali vznikat první obratlovci a pevniny byly ještě pusté, bez života.
Již 400 milionů let žijí na Zemi štíři. Ale zatímco současné druhy jsou výlučně suchozemské a největší z nich nepřesahují délku 20 cm, pravěcí štíři měřili i několik desítek centimetrů a žili ve vodě. Štíři nejenže přežili všechny katastrofy, které Zemi postihly, ale pravděpodobně přežijí i mnohé budoucí - štíři jsou totiž mimořádně odolní, neublíží jim dokonce ani radioaktivní záření.
Přežili i žraloci
První žraloci se na Zemi objevili už před 350 miliony let. O 200 milionů let později se v mořích začaly objevovat druhy, které se od těch současných liší jen velikostí - aby přežili ve vodách plných obrovských mořských plazů, dorůstali mnohem větších rozměrů. Nejbližší příbuzný až osmimetrového žraloka bílého tenkrát měřil o plných deset metrů víc. Rozdíl byl - jak vidíte na obrázku - i ve velikosti jejich zubů.