Praetorian pro každého
Společnost Torsus má majitele z Ukrajiny, sídlí ovšem v České republice. A aby to bylo ještě složitější, vývoj a výroba samotných strojů probíhá na Slovensku. Chlubí se tím, že jako první na světě nabízí autobus do extrémních podmínek. Má v podstatě pravdu. Už dříve sice samozřejmě existovaly terénní transportéry pro větší počet osob, ovšem vyvíjely je hlavně zbrojařské firmy pro armádu a policii. Torsus Praetorian si může pořídit i obyčejný člověk, aniž by k němu dostal pancéřování nebo kulometné hnízdo.
Nevídaný autobus
Torsus má jedinečnou světlou výšku neboli vzdálenost mezi zemí a podvozkem. Ta činí bezmála 40 centimetrů. Díky tomu dokáže zdolat téměř jakýkoli terén, na němž by si vylámaly zuby i ty nejdrsnější teréňáky jako Range Rover nebo Jeep Grand Cherokee, které mají světlou výšku „jen“ 25 až 30 centimetrů. Autobus má samozřejmě také pohon všech čtyř kol. Pod kapotou ukrývá šestiválcový naftový motor MAN o objemu 6,9 litrů a výkonu 240 koní.
Torsus nerezne
Asi vás tedy nepřekvapí, že Torsus není žádné ořezávátko. Váží 13 tun, a aby nebyl ještě těžší, naleznete v jeho karoserii převahu kompozitních materiálů. Základ tvoří panely z laminátu, který na rozdíl od klasického kovu nikdy nezrezne. Pro maximální odolnost je laminát natřený speciální balistickou barvou X-Line. Tu údajně takřka nelze poškrábat.
Pohodlí v divočině
Autobus uveze až 35 pasažérů. Jelikož jde o stroj do extrémních terénů, má každé sedadlo vlastní bezpečnostní pás. Konstruktéři přitom nehleděli jen na jízdní vlastnosti mimo zpevněné cesty, ale též na komfort. Autobus je klimatizován, před sluncem chrání cestující zatemněná skla a putování terénem si mohou ukrátit sledováním filmů. Praetorian přitom není ani příliš drahý. Základní verze vyjde na zhruba 2,2 milionu korun. Poté šplhá vzhůru podle toho, pro jaké specifikace se rozhodnete. Za off-road autobus postavený na míru to vlastně není zas tak moc.
Extrémní karavan
Autobus Praetorian vozí nejčastěji turisty, kteří chtějí poznat odlehlá místa, nebo návštěvníky hotelů na konci světa. Kromě toho ale také existují jeho úpravy pro ozbrojené síly. Ty ho využívají jako monitorovací vozidla nebo jako transport pro přepravu zraněných. Mimochodem, můžete si ho nechat uzpůsobit i jako karavan. Ve verzi Overlander tu namísto sedaček naleznete plně vybavenou kuchyni s jídelnou, samostatnou ložnici, toaletu i sprchu.
Torsus Praetorian
Rozvor: 4,2 m
Světlá výška: 39 cm
Hmotnost: 13 t
Výkon motoru: 240 koní
Objem nádrže: 100 l
Počet sedadel: max. 35
Ruský požírač terénu
Zatímco Torsus je přes svou terénní specializaci pořád ještě pohodlný a moderní autobus, výtvor ruského konstruktéra Alexeje Garagašjana je doslova mechanické zvíře z divočiny. Jmenuje se Sherp ATV. Jezdí na čtveřici obrovských kol o průměru 160 cm, které můžete přímo z kabiny vyfukovat nebo dofukovat podle toho, jaký terén máte před sebou. Bez zaváhání překoná sníh, bahno i písečné duny. Nevadí mu dokonce ani voda. Karoserii má navrženou tak, že plave na hladině jako loď. Na pevné zemi jede maximální rychlostí 40 km/h a dovede plout až 6 km/h.