V noci 14. listopadu bude Měsíc na dlouhou dobu nejblíže k Zemi, tímpádem bude velký a jasný. Takovému jevu se říká superúplněk. Nebojte, nespadne na nás ani se nepřižene nečekaná tsunami. I když bude jeho gravitace logicky trochu větší, neočekává se, že by se stalo něco tragického. Jestli si chcete kamaráda z vesmíru vyfotit, nalijte do termosky horký čaj, dejte baterku do foťáku a nechte se inspirovat našimi tipy.
Tipy na focení superúplňku
1. Připravte si vybavení. Nemusíte mít nutně zrcadlovku, mobil vám postačí. Nebudeme si ale nalhávat, že zrcadlovka je lepší. Budete potřebovat také stativ. Není sice úplně nutný, ale neuškodí. Nezapomeňte, že Měsíc se hýbe, musíte tedy najít správnou rovnováhu expozičního času, citlivosti (ISO) a clony. Hodí se i dálkové ovládání spouště, abyste si "nacvakali" bez strkání do foťáku správnou času a clony.
2. Zjistěte si, kde Měsíc vychází. První údaj najdete podle mapy nebo příslušné aplikace (Moonrise, Star Walk a další), druhý třeba zde. Najděte místo, ve kterém bude naše oběžnice dobře vidět. Ideální je samozřejmě takové, které je snadno dostupné a není přesvětlené městskými lampami.
3. Nefoťte Měsíc samotný – i kdyby byl velký jako balón, tak z fotky izolovaného tělesa nikdo nepozná jeho velikost. Najděte si proto takový úhel pohledu, ve kterém vyfotíte společně s Měsícem i nějaký snadno identifikovatelný předmět: Dům, strom, člověka nebo zaparkované auto. Nebojte se experimentovat a vyfotit Měsíc třeba v odrazu zpětného zrcátka.
4. Nemusíte čekat až na úplnou noc! Pakliže se počasí vydaří, můžete fotit klidně i při západu slunce nebo těsně po něm. To znamená klidně už kolem 17:50, kdy bude Měsíc těsně nad obzorem. Z toho jsou mimochodem skvělé fotky, protože vidíte horizont společně s Měsícem.
5. Máte jenom mobil? Nezoufejte. Vymyslete, jak dostat Měsíc do záběru tak, aby to vypadalo zajímavě. Co třeba panoramatickou fotku s krajinou, nad kterou Měsíc visí? Anebo časosběr, jak se posunuje po obloze? Zkuste to! A pošlete nám do komentářů své výsledky :)