V nepříliš vzdálené budoucnosti začne řada společností těžit drahé kovy na asteroidech v blízkosti naší planety. Americká firma Made in Space chce vesmírnému kamení dát ještě další smysl: Udělat z něj kosmickou loď! Jakkoliv šíleně to zní, projekt s názvem RAMA podpořili i odborníci z NASA a podle všeho se přestavba asteroidu na raketu začne odehrávat přibližně za 20 let.
Robotí pracant na asteroidu
V první fázi se k zvolenému asteroidu přiblíží sonda Seed Craft (tedy "semínková loď") a zmapuje povrch. Po vyhodnocení výsledků zvolí místo pro přistání a hned po dosednutí začne pomoci 3D tisku přetvářet asteroid na vesmírnou loď. Materiál pro tisk jednotlivých zařízení si bude brát přímo z asteroidu. Jakmile postaví vše potřebné, přesune se Seed Craft k dalšímu asteroidu.
Jednoduché, ale účinné
RAMA samozřejmě nepostaví loď podobnou některému plavidlu ze Star Wars nebo Star Treku. Vzhledem k možnostem technologie půjde o velmi jednoduché zařízení. Ve vesmíru ale stačí málo. Motory proto nepotřebují raketové palivo, ale budou vystřelovat materiál z asteroidu a tím se kámen uvede do pohybu. I "palubní" počítač bude jiný, než jaký si představujeme. Namísto procesorů a paměti půjde o ozubená kola kladky. Inženýři stroj přirovnávají k mechanismu z Antikythéry z druhého století před naším letopočtem, který je považován za první počítač.
Žádní zelenáči
Inženýři z Made in Space nejsou snílci nebo zelenáči. Mají za sebou stavbu prvních vesmírných 3D tiskárny, které jsou testovány na Mezinárodní kosmické stanici. I proto dostali od NASA finanční pobídku 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,4 milionů korun a další peníze budou následovat po předložení detailních plánů. Projekt RAMA totiž může hodit třeba pro zkonstruování velkého množství levných sond, pro podporu těžařských společností anebo při odklonění dráhy asteroidu, který by chtěl nabourat do naší planety.
Výroba na místě: Ve vesmíru!
Dobývání vesmíru je velmi drahá záležitost. Dostat cokoliv na oběžnou dráhu nebo ještě dál stojí spoustu energie. Pro postavení kolosu typu Mezinárodní kosmická stanice je zapotřebí desítek startů obřích raket. Výhodnější je proto získávat materiál přímo na místě. Evropská kosmická agentura například plánuje stavbu lunární základy přímo z měsíčních hornin pomoci velké 3D tiskárny. Technologie využívající místní zdroje (in-situ resource utilization) se označuje jako ISRU.