Asteroid A/2017 U1 vznikl zřejmě u jiné hvězdy a sluneční soustavou jen prolétl. Nejdříve už v září minul Slunce a následně 14. října proletěl 24 milionů km od Země. Teprve poté se ho astronomům podařilo objevit. Jeho velikost je jen 160 metrů a neodráží příliš mnoho záření, takže není zase tak překvapující, že se okolo nás pohyboval jako duch.
Na mezihvězdný původ objektu ukazuje jeho dráha. Na animaci si můžete všimnout, že zatímco planety obíhají téměř v jedné rovině, A/2017 U1 přiletěl z úplně jiného směru. Tohle ale nestačí. Velký sklon vůči rovině, po které se pohybují planety, mohou mít i asteroidy nebo komety ze sluneční soustavy.
Nebyla to kometa
Pro popis dráhy tělesa používají vědci mnoho různých parametrů. Jedním z nich je výstřednost. Čím blíže je toto číslo 0, tím více dráha tělesa připomíná kružnici. Naopak čím více se blíží 1, tím více připomíná elipsu. Zejména komety se okolo Slunce pohybují po elipsách. Výstřednost A/2017 U1 je ale větší než 1! Konkrétně je to 1,2. Astronomové mluví o hyperbolické dráze. Jak A/2017 U1 do sluneční soustavy vletěl, tak zase vyletěl.
Původně se vědci domnívali, že může jít o kometu. Pozorování dalekohledu VLT v Chile ale žádnou kometární aktivitu neobjevila. Z tělesa by se musely vlivem slunečního záření uvolňovat plyny a prach.