Prvními astronauty byli prakticky výhradně vojenští piloti nebo testovací letci. Neil Armstrong, který se narodil 5. srpna 1930, nebyl výjimkou – sloužil u amerického námořnictva a dokonce byl nasazen v korejské válce. Po odchodu z námořnictva studoval letecké inženýrství a testoval řadu typu letadel. Už tehdy se nejednou dostal do velmi nebezpečné situace. V roce 1962 pak vstoupil do řad amerických astronautů.
První let do vesmíru
Armstrongův první let do vesmíru se uskutečnil v březnu 1966. Armstrong tvořil společně s Davidem Scottem posádku kosmické lodi Gemini 8. Jejich úkolem bylo provést vůbec první spojení kosmických lodí na oběžné dráze. Gemini 8 se měla přiblížit a připojit k raketovému stupni Agena TV-8. Spojení obou lodí proběhlo úspěšně, ale poté došlo k závadě na jedné ze stabilizačních trysek lodi Gemini a k nekontrolovanému roztočení obou těles. Gemini 8 se od Ageny odpojila, ale situace se tím ještě zhoršila. Astronauti nakonec dostali situaci pod kontrolu, ale řídící středisko rozhodlo o nouzovém návratu na Zemi. Místo třech plánovaných dnů trval první Armstrongův let jen 10 hodin a 41 minut.
Let k Měsíci
Cílem druhého Armstrongova letu byl Měsíc. Kosmická loď Apollo 11 k němu odstartovala 16. července 1969. Posádku tvořili Neil Armstrong (velitel), Michael Collins (pilot velitelského modulu) a Buzz Aldrin (pilot lunárního modulu). Po dvanácti minutách byla kosmická loď navedena na oběžnou dráhu Země, po jednom a půl obletu okolo naší planety se zažehl třetí stupeň rakety Saturn V. Kosmická loď opustila oběžnou dráhu Země a vydala se k Měsíci. Pamatujete na spojení lodí Gemini a Agana? Armstronga a jeho dva kolegy čekal podobný úkol. Museli se s velitelským modulem odpojit od třetího stupně rakety, trochu se vzdálit, otočit o 180 stupňů a spojit s lunárním modulem. Poté došlo k odhození nepotřebného třetího stupně.
Na oběžné dráze Měsíce
Měsíc se od nás nachází asi 340 tisíc kilometrů. Apollo 11 k němu dolétlo za tři dny. Dne 19. července zažehli astronauti za odvrácenou stranou Měsíce motor a kosmická loď se dostala na oběžnou dráhu našeho vesmírného souseda. Druhý den se Armstrong a Aldrin přesunuli do lunárního modulu a zahájili sestup k Měsíci. Collins na ně zatím čekal ve velitelském modulu. Šest a půl hodiny po přistání se noha Neila Armstronga dotkla povrchu Měsíce. Stalo se tak 21. července 1969 ve 3:56:15 našeho času. Vzhledem k časovému posunu byl v té době v USA ještě 20. července, takže USA si výročí přistání Apolla 11 připomínají o den dříve.
Dvě a půl hodiny na povrchu
Astronauti na povrchu umístili americkou vlajku. Armstrong a Aldrin poté posbírali 22 kilogramů vzorků měsíčních hornin a na povrch umístili vědecké přístroje. Jeden z nich – laserový odražeč – funguje dodnes. Ze Země se vyšle laserový paprsek, který se od něj odrazí a vrátí zpět, čímž lze velmi přesně určit vzdálenost Měsíce od Země. Procházka po povrchu Měsíce trvala 2 hodiny a 31 minut. Celkové strávili astronauti na Měsíci 21,5 hodiny. Po startu z povrchu se lunární modul spojil s velitelským modulem a začal návrat domů. Na Zemi se Apollo 11 vrátilo 24. července, kdy přistálo do vln Tichého oceánu.
Poslední let
Po úspěchu Apolla 11 se Armstrong do vesmíru už nepodíval. V roce 1970 odešel z oddílu astronautů a krátce poté také z NASA. Později působil na univerzitě, kde vyučoval letecké inženýrství. Od 80. let byl ve vedení několika firem. Zemřel 25. srpna 2012. Letos byl o Armstrongovi a jeho dobývání Měsíce natočen film s názvem První člověk.
Apollo 11 po 50 letech
Jak vypadá místo přistání Apolla 11 dnes? Na povrchu Měsíce bychom našli spodní část lunárního modulu (astronauti odstartovali v horní části modulu). Stále tam jsou také vědecké přístroje a dokonce i Armstrongovy a Aldrinovy stopy. Na Měsíci totiž neprší a ani tam nefouká vítr, který by stopy zahladil. Ze Země pozůstatky Apolla 11 nevidíme, ale z oběžné dráhy Měsíce jsou na fotografiích z kosmických sond patrné. Jediné, co nevydrželo, je americká vlajka. Při startu spadla, protože astronauti ji zapíchli jen 20 cm hluboko. Kromě toho nebyla vyrobena z odolných materiálů, takže nevydržela extrémní vlivy. Bude potrhaná a pravděpodobně celá bílá, protože barvy za padesát let vybledly.
Česká vlajka na Měsíci
Po misi Apolla 11 proběhlo dalších šest letů k Měsíci – včetně neúspěšné mise Apolla 13, během které došlo k výbuchu kyslíkové nádrže. Posádka bojovala o holé životy. Její velitel Jim Lovell, kterého si ve slavném filmu Apollo 13 zahrál Tom Hanks, má české předky z matčiny strany. Československé předky má také i zatím poslední člověk na Měsíci Eugene Cernan. Při letu Apolla 17 vzal na povrch Měsíce i českou (tehdy ještě československou) vlajku.
Saturn V
Výška: 110,6 m
Průměr: 10,1 m
Hmotnost: 2 950 tun
Kosmická loď Apollo
V případě mise Apolla 11 měl velitelský modul název Columbia a lunární modul Eagle (Orel).
Velitelský modul: Posádka v něm byla během startu, přistání i letu k Měsíci
Servisní modul: Obsahoval zásoby paliva a systémy pro podporu životních podmínek