Vědci z Univerzity ve Warwicku využili data z evropské kosmické družice Gaia a analyzovali 15 000 bílých trpaslíků, kteří se nacházejí do vzdálenosti 300 světelných let. Zajímali je údaje o jejich svítivost a barvě.
Na základě dat zjistili, že jádra všech bílých trpaslíků postupně krystalizují. Při krystalizaci dochází k pravidelnému uspořádání částic do krystalové mřížky. Z původně žhavé látky se stává pevná hmota. Jádra takových trpaslíků jsou složena z kovového vodíku a uhlíku.
Slunce to nemine
Krystalizují všichni bílí trpaslíci, ale velmi hmotní bílí trpaslíci procházejí tímto procesem dříve. Naše Slunce se stane bílým trpaslíkem za pět miliard let a dalších pět miliard let potrvá, než Slunce zkrystalizuje.
Teplo uvolněné v průběhu procesu krystalizace, který trvá několik miliard roků, pozvolna zpomaluje vývoj bílých trpaslíků, kteří následkem toho přestanou slábnout a vypadají o dvě miliardy roků mladší, než doopravdy jsou.
Na videu je vidět vznik rudého obra, odhození plynné obálky a vytvoření planetární mlhoviny Helix. V jejím centru se nachází bílý trpaslík. Mlhovina Helix je od nás 700 světelných let daleko. Najdeme ji v souhvězdí Vodnáře.