Cílem mise bylo předvést americkému letectvu schopnosti rakety Falcon Heavy, která by mohla vynášet také vojenské družice. Na vrcholu rakety bylo 24 družic: především výzkumné družice NASA, amerického letectva a univerzit. Jednou z družic byla také solární plachetnice Lightsail 2.
Lightsail 2 jako květ
Lightsail 2 se skládá ze tří krychlí o hraně 10 cm Je tak poměrně malá a klidně by se vám vešla na pracovní stůl. Ve vesmíru se ale její velmi tenká plachta z mylaru, která má tloušťku desetiny lidského vlasu, rozvine a bude mít rozměry 5,6 x 5,6 metrů. Lightsail 2 disponuje také solárními panely pro výrobu elektrické energie, baterií pro její ukládání, malou kamerou pro zachycení rozložení plachty nebo komunikačními systémy.
Slunce a budoucnost
Na oběžné dráze Země sice jsou přítomny molekuly vzduchu, ale o pohon plachetnice se postará sluneční záření. Princip je úplně stejný. Tlak slunečního záření bude plachetnici postupně urychlovat.
Lightsail 2 zůstane na oběžné dráze Země, kde bude podrobně testována. V budoucnu by se mohly solární plachetnice používat jako pohon sondy pro průzkum těles sluneční soustavy, nebo je dokonce můžeme poslat na mezihvězdnou cestu! Jedna z organizací plánuje vyslat malé solární plachetnice se sondou o velikosti poštovní známky k nejbližší hvězdě od Slunce - Proximě Centauri.
Podívej se, jak se Lighsail 2 pohybuje ve vesmíru:
Pozemské vzkazy
Solární plachetnice nepotřebují palivo. Nevýhodou je však velmi pomalé zrychlování. Lightsail 2 dokáže za hodinu zrychlit zhruba o 0,2 m/s. Nemusí ji pohánět jen tlak slunečního záření. Pomoct může také výkonný laser.
Lightsail 2 postavila za 7 milionů dolarů společnost Planetary Society, jejímž členem a podporovatelem se může stát každý. Do vesmíru poslala už druhou solární plachetnici. Část peněz na výrobu a vypuštění družice se vybrala společnost v kampani na internetu. Na palubě je tak i CD se vzkazy a jmény přispěvatelů.