Všeobecný průzkum Měsíce probíhá především v rámci pozorování z pozemských observatoří a s pomocí sond, které kolem něj prolétávají. Poslední roky se ale situace mění. Kosmické agentury z celého světa se pokoušejí o obnovení průzkumu Měsíce, které by v budoucnu vedlo k jeho možnému osídlování. K tomu je ale ještě velký kus cesty a je potřeba začít malými krůčky. Jedním z nich je projekt Heracles Evropské kosmické agentury (ESA).
Noví lidé na Měsíci
Co je pro takový let do vesmíru nejdůležitější? Motor! Právě na něm vědci z ESA spolupracují s britsko-norskou společností Nammo. Raketový motor bude sloužit k opakované dopravě vědeckého a stavebního materiálu mezi Měsícem a orbitální stanicí Gateway na jeho oběžné dráze. V dalším kroku neživý materiál nahradí astronauté, kteří budou přímo na Měsíci pověřeni plněním náročných úkolů.
Rover: První fáze
Při prvním přistání má být na Měsíc pomocí modulu dopraven dálkově ovládaný rover o váze 1800 kilogramů a spolu s ním i množství vědeckých přístrojů, které budou sloužit ke sběru dat a vzorků z měsíčního povrchu. Aby vše fungovalo podle představ expertů, je kladen maximální důraz nejen na technické parametry a funkčnost přístrojů, ale také na spolehlivost vysokorychlostní bezdrátové komunikace. Rover vybavený robotickými pažemi, kamerami a dalšími přístroji pro sběr dat, by bez ní nešel na dálku ovládat.
2026: Začíná Heracles!
V současné chvíli jsou části projektu Heracles znovu propočítávány a testovány, aby byla minimalizována možnost selhání první fáze, na níž záleží celá budoucnost dobývání Měsíce, včetně vyslání kosmonautů. Pokud nevzniknou nějaké potíže, měli bychom se v roce 2026 dočkat vysazení roveru na povrchu.