Letos uplynulo přesně 50 let od chvíle, kdy se člověk poprvé prošel po Měsíci. V NASA už ale mají plné ruce práce s další misí, která člověku umožní se na Měsíc vrátit v roce 2024 – a tentokrát i zůstat.
Žena na Měsíci
Mise dostala jméno Artemis podle bohyně z řecké mytologie, dvojčeti boha Apolla. Jméno je to více než příznačné, protože tentokrát bude jedním ze dvou astronautů, kteří se projdou po Měsíci, žena. Součástí mise je navíc i výstavba stanice, která by obíhala po oběžné dráze Měsíce a sloužila jako dočasný domov pro astronauty a posléze i brána přímo k Marsu. Proto měsíční stanice dostala jméno Gateway, tedy brána. Podle plánů půjde o malou stanici o velikosti garsonky – pro představu, Mezinárodní vesmírná stanice ISS má velikost bytu s šesti ložnicemi.
Kdo zůstane, musí přežít
Než se ale první lidé na Měsíci usadí (NASA toho plánuje dosáhnout do roku 2028), inženýři a vědci budou muset vyřešit tunu problémů. Tím největším bude, jak udržet člověka naživu. Aby totiž astronauti přežili ve vesmíru, potřebují kyslík, vodu, potravu a správný atmosférický tlak – získat to ale bude dost náročné, když se lidé usadí 384 500 kilometrů od nejbližšího obchodu. Musí se tedy přijít na to, jak udělat první měsíční kolonii zcela soběstačnou.
Lunární kolonie pod "zemí"?
I to nejvíce nehostinné místo na Zemi je rájem v porovnání s prostředím na povrchu Měsíce: Prudké výkyvy teplot od 127° C během dne po -173° C v noci, žádný kyslík k dýchání, tu a tam dopad mikrometeoritu a všudypřítomná radiace, před kterou astronauty nebude chránit žádná atmosféra. Někteří proto navrhují vybudovat základnu pod povrchem Měsíce. Jiní ji chtějí nechat na povrchu a zakrýt zeminou Měsíce. Dobrá zpráva: jak to dopadne, se dozvíme "už" za 9 let.