Teploty mohou dosahovat až -130 stupňů Celsia, atmosféra je velice řídká a každá kapka vody má nesmírnou cenu – takové nehostinné podmínky panují na Marsu. A v nich se teď mladí vědci snaží pěstovat plodiny. Jejich výsledky by v budoucnu mohly pomoci při kosmických misích nakrmit astronauty i lidi na Zemi, kde zemědělské půdy a vody ubývá.
„Náš Marsonaut tým pracuje na experimentu ve speciální aeroponické laboratoři na půdě České zemědělské univerzity. Zkoušíme najít způsob, jak v extrémním prostředí vypěstovat plodiny, které by zvládly růst ve vesmíru a také na Marsu,“ říká Jan Lukačevič, pod jehož vedením tým biologů a IT specialistů pracuje.
Aeroponie: Technologie budoucnosti
Aeroponie je unikátní technologie pěstování plodin, která nepotřebuje půdu, ale jen vodu. Oproti jiným zemědělským metodám jí spotřebuje jen zlomek a přináší větší výnosy. Je tedy ideálním nástrojem pro planetu Mars, kde bude voda klíčovou komoditou. Aeroponie umožňuje také lepší přístup ke kořenovým systémům rostlin, a proto potřebuje mnohem méně živin. Aeroponická laboratoř je také méně náročná na prostor, umožňuje totiž rostliny umístit vertikálně a využít tak i stěny budoucí základny na Marsu, případně prostory v hustě obydlených aglomeracích, které trpí nedostatkem zemědělské půdy.
Unikátní česká semena
V laboratoři se budou pěstovat plodiny, které budou mít pro budoucí astronauty potřebné živiny a zároveň spolu mohou existovat v prostředí laboratoře. Každá plodina si žádá trochu jiný teplotní režim a během vegetačního cyklu jí vyhovuje i jiné osvětlení. Jednou z vybraných rostlin bude salát, jehož semínka jsou speciálního původu.
„Podařilo se nám získat speciální semínka z antarktické základny EDEN ISS, určená pro pěstování na Mezinárodní vesmírné stanici. Naším úkolem je najít způsob, jak nejefektivněji pěstovat plodiny, které umožní člověku přežít. Populace rychle roste a zemědělské půdy i vody rychle ubývá,“ doplňuje bioložka Karolína Pumprová, členka týmu.
Jako na Marsu
Tým mladých "kolonizátorů" rudé planety bude během výzkumu čelit i nejrůznějším zátěžovým testůma výzvám. Třeba simulovanému výpadku energie způsobenému pro Mars charakteristickou písečnou bouří, poruše zavlažovacího systému či problémům s řídicím a monitorovacím systémem laboratoře.
Projekt je součástí platformy #jetovtobě od Vodafonu, která se zaměřuje na pracovní příležitosti budoucnosti a dává možnost mladým lidem si je vyzkoušet. Odhaduje se totiž, že 85 % povolání, která budou lidé vykonávat v roce 2030, zatím neexistuje.