Měsíc lidi fascinuje od pradávna. Díky nové mapě ho teď můžeme detailně studovat, pochopit jeho geologické složení a také se podívat na jeho odvrácenou stranu, kterou běžně nevidíme. Mapa je výsledkem desítky let sbíraní dat a kombinací 6 různých map. Sestavili ji vědci z Geologické společnosti USA (USGS) ve spolupráci s NASA. Zapojil se také např. japonský družicový program SELENE.
Geologická historie Měsíce
Mapa je v měřítku 1: 5 000 000 a její barevné rozlišení slouží k identifikaci hornin a geologických prvků lunárního povrchu. Například žlutá představuje krátery z období Koperníku, které začalo před asi miliardou let. A zelená se vrací do doby kráteru Eratosthenes před více než třemi miliardami let.
Pomocník budoucích misí na Měsíc
Mapa by mohla pomoct astronautům při budoucích plánovaných letech na Měsíc. Vedla by je třeba při přistání a manévrování. Posloužit ale může i široké veřejnosti. Ve škole může být interaktivním nástrojem pro pochopení stáří a geologického složení Měsíce. A milovníkům vesmíru poskytnout nevšední lunární zážitek a možnost dalšího bádání.
Mapa není konečnou verzí a vědci ji budou na základě dalších získaných dat aktualizovat. Stáhnout si ji můžete zde.