Noha člověka se naposledy dotkla povrchu Měsíce v roce 1972 při misi Apolla 17. Astronauti tehdy používali LEM (Lunar Excursion Module), kterému se v češtině říká zkráceně „lunární modul“. Nyní se člověk na Měsíc vrací v rámci programu Artemis. Lunární moduly pro Artemis mají obecný název Human Landing System (HLS).
NASA pro jejich výrobu oslovila tři firmy: Dynetics, Národní tým v čele s firmou Blue Origin majitele Amazonu Jeffa Bezose a SpaceX. Dynetics a Národní tým navrhly své HLS takříkajíc na zelené louce. Postavily dokonce makety modulu, které dopravily do NASA.
SpaceX pro lidi i náklad
SpaceX do výběrového řízení přihlásila svou kosmickou loď Starship, kterou vyvíjí pro lety člověka na Mars. Starship ale může mít i jiné úkoly. Její nákladní verze bude dopravovat do vesmíru družice a sondy. Starship by mohla také dopravovat lidi mezi vzdálenými místy na Zemi.
Testování Starship už začalo. Kosmická loď se zatím vydává do výšky jen několika kilometrů a poté se vrací zpět… většinu za mohutného výbuchu. Přece jen jde o první lety kosmické lodě, která tady ještě nebyla a s materiálními ztrátami se počítá.
Pro srovnání: SpaceX dopravuje pro NASA astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici v lodi Crew Dragon, která má výšku asi osm metrů. Starship je dlouhá 50 metrů a do vesmíru ji bude vynášet raketa Super Heavy. Celá sestava bude mít na výšku 120 metrů.
Vesmírná konkurence
NASA chtěla vybrat dva dodavatele a zachovat tak v projektu konkurenci. Podobně dříve postupovala při výběru firem, které dopravují na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby a astronauty. Nakonec ale překvapivě zvolila jen jednu firmu – SpaceX a její kosmickou loď Starship.
NASA má jako vládní agentura každý rok přesně stanovený rozpočet. Pro ten letošní dostala na vývoj HLS mnohem méně peněz, než potřebuje.
SpaceX na to reagovala a upravila svou nabídku tak, aby vyhovovala rozpočtu. Na vývoj HLS dostane 2,9 miliard dolarů. Nabídky ostatních dvou uchazečů byly mnohem vyšší.
První žena na Měsíc
Smlouva mezi NASA a SpaceX má být zatím na dva lety. Při prvním Starship přistane na Měsíci bez astronautů a vše vyzkouší. Při druhém přistane s lidmi. Na palubě má být i první žena na Měsíci a první člověk jiné než bílé pleti. NASA nevylučuje, že si pro další mise objedná lunární moduly také od ostatních firem.
Starship v roli HSL bude přizpůsobena potřebám programu Artemis a bude také jednoduší. Pro let na Měsíc a zpět nebude například potřeba tepelný štít nebo aerodynamické prvky, které se používají pro průlet atmosférou.
Týden na Měsíci
Posádka odstartuje do vesmíru v lodi Orion, kterou vynese nosná raketa SLS. V lodi doletí na oběžnou dráhu Měsíce, kde se připojí ke Starship. Astronauti se do ní přemístí a vydají se na povrch Měsíce, kde stráví zhruba týden.
Předešlá americká vláda prezidenta Donalda Trumpa stanovila termín přistání na Měsíci na rok 2024, ale to se patrně nestihne, i když přípravy jsou už v plném proudu. Letos nebo v příštím roce proběhne první start rakety SLS. V roce 2023 mají astronauti v Orionu obletět Měsíc.
Starship nebude jediným příspěvek SpaceX v programu Artemis. Její již existující raketa Falcon Heavy vynese první dva moduly stanice Gateway. Na stanici bude SpaceX také dopravovat náklad ve vesmírné lodi Dragon XL.