Jednou z největších záhad současné astronomie jsou rychlé rádiové záblesky . V jejich názvu je obsažené vše podstatné: Jsou velmi rychlé - trvají jen tisíciny sekundy - a pozorujeme je v rádiové části elektromagnetického spektra. Objeveny byly až v roce 2007, přichází k nám z různých míst na obloze a jejich původ je neznámý. Jedná se o jeden typ zdroje či události nebo za záblesky mohou různé události a různé zdroje? V tuto chvíli nevíme.
Zatím nejbližší záblesk byl zpozorován v lednu 2020 v souhvězdí Velké medvědice. Vědci nyní zkombinovali data z různých radioteleskopů a určili, že zdrojem tohoto vesmírného bliknutí je magnetar, který se nachází na okraji galaxie M81 ve vzdálenosti 12 milionů světelných let.
Magnetar je neutronová hvězda - velmi hustý objekt o průměru jen pár desítek kilometrů a s velmi silným magnetickým polem. Podívejte se na vesmírné foto, po kliknutí se zvětší. Podobné objekty vznikají po výbuchu supernovy, ale v tomto případě muselo být předchůdcem magnetaru něco mnohem staršího. Magnetar se totiž nachází v hvězdokupě, ve které jsou pouze staré hvězdy.
Původně šlo zřejmě o „zlodějského“ bílého trpaslíka, tedy o něco méně extrémní objekt, který je pozůstatkem po hvězdě typu Slunce. Trpaslík kradl materiál z blízké hvězdy. Jakmile se stal dostatečně hmotným, zhroutil se do podoby magnetaru.