Budeme stavět na Měsíci: Na dohled Česka vznikne řídící středisko

Budeme stavět na Měsíci: Na dohled Česka vznikne řídící středisko
Sdílej
 
Bydlení na Měsíci už není sci-fi, ale reálný projekt Evropské kosmické agentury. Základnu pro 150 lidí podle návrhu australských architektů, mají vytisknout 3D tiskárny a přitom použít měsíční regolit. Počítá se s vesmírným hotelem a možná i první univerzitou mimo planetu Zemi. Řídící středisko vznikne na dohled Česka.

Australské architektonické studio Hassell představilo ambiciózní koncept základny na Měsíci pro permanentní lidskou posádku. Vznikl ve spolupráci s předními odborníky na vesmír z ESA (Evropské kosmické agentury), vědci z Univerzity v Cranfieldu ve Velké Británii, antropology, psychology, experty na robotiku či bývalými astronauty. Ti všichni totiž měli co říct k tomu, jaké nejspíše budou potřeby budoucích Měsíčňanů. 

Měsíční základna pro 150 lidí

Studio Hassell je v oblasti vesmírné architektury relativním nováčkem. Funguje sice již více než 80 let, většina jeho návrhů se však týká kancelářských budov či veřejné infrastruktury, jako jsou nádraží, letiště, parky, školy či sportovní stadiony.

Jenže plánovaná měsíční základna pro téměř 150 lidí se od pozemských budov zase tak moc lišit nebude. Její obyvatelé zde totiž dost možná stráví zbytek svého života, a tak je na místě, aby kromě prostoru pro práci a spánek měli také nějakou zábavu. 

Zdravý život ve vesmíru

Zatím jde o takzvaný master plán, což je architektonický termín popisující celkový pohled na nějaký projekt, jeho základní cíle a principy či například použité technologie a materiály. V této fázi se tedy neřeší, ve kterém rohu bude kuchyňka a kde třeba záchod.

Od ubikací na Mezinárodní vesmírné stanici se bytečky výrazně liší •  Profimedia.cz

Nechybí ani společné prostory. Koncept měsíční základny nyní počítá s ubytováním pro 144 lidí •  Profimedia.cz

Návrh studia Hassell se od předchozích konceptů měsíčních základen poměrně výrazně odlišuje. Nejde totiž o betonový monolit, ale o modulární habitat využívající komponenty z 3D tiskáren a také nafukovací ochrannou vrstvu, která by měla obyvatele odstínit od nebezpečné radiace, účinků statické elektřiny nebo všudypřítomného, přilnavého měsíčního prachu

Vesmírný hotel nesmí chybět

Zmiňované 3D tiskárny by si budoucí obyvatelé měli na Měsíc přivézt s sebou. To znamená, že základna bude růst samostatně a velmi stabilním tempem. Předpokládá se totiž, že materiál pro tisk se bude těžit přímo na místě z měsíčního regolitu.

Modulární koncept počítá s tím, že se na základně kromě ESA v budoucnu zabydlí i astronauti z americké NASA nebo japonské JAXA. A hned po nich budou následovat i komerční agentury nebo různé firmy s obchodními zájmy na Měsíci a hotel pro vesmírné turisty

Soběstačnost a udržitelnost jsou hlavní požadavky ESA pro plánovanou základnu na Měsíci, proto jsou samozřejmostí solární panely •  Profimedia.cz

První univerzitě mimo planetu Zemi

Xavier De Kestelier, ředitel pro inovace ve studiu Hassell, očekává, že tempo vesmírného výzkumu v příštích dvaceti letech výrazně zrychlí. Vesmírné technologie navíc už teď zásadně zlevňují.

„Není možné předpovědět, jak se bude komunita na Měsíci vyvíjet. Právě proto jsme připravili plán, který se dokáže adaptovat na změny,“ vysvětluje a zmiňuje i to, že základna by mohla dát domov třeba první univerzitě mimo planetu Zemi. 

...

Mnichove, máme problém!

Každá vesmírná mise musí mít své řídicí středisko. A protože se předpokládá, že lidé na Měsíci tentokrát nestráví několik hodin jako astronauti z misí Apollo, ale minimálně měsíce či roky, je třeba začít s jeho budováním a testováním již teď. Vznikne téměř na dohled od Česka, konkrétně v bavorské vesničce Oberpfaffenhofen asi 20 kilometrů od Mnichova, a to přestavbou stávajícího německého střediska GSOC.

Provozovat jej bude DLR (Národní výzkumné centrum pro letectví a vesmír) ve spolupráci s ESA. Budoucí evropští astronauti tak v případě potíží nebudou volat do amerického Houstonu jako Jack Swigert a Jim Lovell z mise Apollo 13. Jejich legendární hláška „Houstone, máme problém“ se ujala natolik, že se dnes po celém světě používá jako označení neočekávané situace, kterou není možné vyřešit bez cizí pomoci.

Vesmírná architektura: Češi staví pro NASA

Vesmírná architektura: Češi staví pro NASA

Doly na Měsíci: Kdy budeme těžit bohatství nad hlavou?

Doly na Měsíci: Kdy budeme těžit bohatství nad hlavou?

Zapomenuté divné vesmírné stanice

Zapomenuté divné vesmírné stanice

 

Články odjinud