Nové lunární rovery: Jak vypadá teréňák, co bude brázdit Měsíc?

Nové lunární rovery: Jak vypadá teréňák, co bude brázdit Měsíc?
Sdílej
 
Soukromé firmy už vyvíjí auto, kterým budou astronauti jezdit po povrchu Měsíce při misích programu Artemis. Nové lunární terénní vozidlo bude mít dvě verze, které vzniknou postupně. Jak budou vypadat? A kterou dodá japonská Toyota?

Člověk se za pár let vrátí na Měsíc. Cílem misí bude jižní pól našeho vesmírného souseda, na kterém se nachází vodní led.

Kromě skafandrů budou astronauti potřebovat pro pohyb po povrchu také speciální auto – tzv. rover. NASA vývojem Lunárního terénního vozidla (Lunar Terrain Vehicle, LTV) pověřila několik výrobců. K dispozici by mohl být už při druhé misi na povrch Měsíce

Nové lunární rovery:

RACER, Lunar Dawn nebo FLEX?

První posádky programu Artemis budou mít k dispozici nehermetizovaný vůz. V podstatě půjde o jednoduché auto, ve kterém budou muset mít astronauti na sobě skafandry. V zatím posledním kole výběrového řízení byly vybrány tři firmy.

Intuitive Machines pracuje na roveru RACER, který dokáže dopravit na Měsíc vlastním modulem Nova-D. Na roveru se podílí také firmy AVL, Boeing, Michelin a Northrop Grumman.

Druhý tým pracuje na voze Lunar Dawn. Návrh vede firma Lunar Outpost společně s Lockheed Martin, General Motors, Goodyear a MDA Space. Společnost Venturi Astrolab připravuje své vozítko FLEX ve spolupráci se společnostmi Axiom Space a Odyssey Space Research.

Mnoho z inženýrů zaměstnaných v těchto společnostech má bohaté zkušenosti s kosmonautikou, ale součástí skupin jsou také známí výrobci pneumatik (Goodyear, Michelin) nebo firmy z automobilového průmyslu (General Motors, AVL). 

NASA si vybere: Vítěz může být jen jeden!

V průběhu jednoho roku firmy vypracují studii proveditelnosti, což bude předběžný návrh vozu. NASA pak vybere jednoho dodavatele, který postaví vůz a za pár let ho vyšlou na Měsíc, kde má předvést své schopnosti. Měl by urazit až 20 kilometrů za den a fungovat nepřetržitě po dobu osmihodinového výstupu do vesmíru.

Astronauti budou pomocí vozu podnikat cesty zajímavým lokalitám a přepravovat v něm vzorky nebo vědecké přístroje. Auto musí být ovladatelné vzdáleně a má být opakovaně použitelné. Vybraná firma může auto poskytnout také dalším zákazníkům pro komerční aktivity.  

Mise Artemis: Kdy přistaneme na Měsíci?

V příštím roce má proběhnout mise Artemis II. Astronauti při ní obletí Měsíc a vrátí se na Zemi. Nejdříve o rok později proběhne mise Artemis III, která jako první přistane na povrchu Měsíce. Auto mají mít astronauti k dispozici při misi Artemis V, která proběhne nejdříve v roce 2029.

Celý program má ale problémy. Přistávacím modulem pro první mise má být loď Starship od SpaceX, která se zatím nedostala ani na oběžnou dráhu. Astronauty dopraví do vesmíru loď Orion. Jenže ani tam to není bez problémů. Po již proběhlém prvním testovacím letu k Měsíci bez posádky došlo k poškození tepelného štítku lodě.

V neposlední řadě jsou komplikace se skafandry, které rovněž vyvíjí soukromá firma. Pokud bude vývoj LTV bez větších problémů, může stihnout už misi Artemis IV.

Lunar Cruiser: Astronauti v autě od Toyoty

Trochu vyšším levelem je hermetizovaný vůz. Uvnitř je vzduch, takže si astronauti mohou sundat skafandry a vydržet v něm déle. Jeho vývoj je náročnější a rover bude větší a hmotnější.

NASA nedávno podepsala dohodu s Japonskem, které podobný vůz postaví. NASA ho pak dopraví na Měsíc a současně tam na oplátku vezme i dva japonské astronauty. Japonská kosmická agentura (JAXA) už pár let spolupracuje s Toyotou na vývoji vozu Lunar Cruiser. Dva astronauti v něm budou moci strávit i desítky dní. 

Kdy odstartuje Starship?

Se 122 metry na výšku je Starship od společnosti SpaceX gigantem mezi raketami určenými pro lety do vesmíru. Během tohoto roku již proběhlo několik testovacích startů zaměřených na ověření letových vlastností a elektroniky. V květnovém testu se raketa dostala do vesmíru, ale selhala při opětovném návratu. Právě na hladké přistání zpět se nyní technici zaměřují. Po vychytání všech chyb má raketa létat nejen na oběžnou dráhu, ale až na Měsíc.

Lunar Cruiser: Na Měsíc vyjede auto od Toyoty!

Lunar Cruiser: Na Měsíc vyjede auto od Toyoty!

Sejdeme se na Měsíci: Už tam jsou soukromníci...

Sejdeme se na Měsíci: Už tam jsou soukromníci...

Budeme stavět na Měsíci: Na dohled Česka vznikne řídící středisko

Budeme stavět na Měsíci: Na dohled Česka vznikne řídící středisko

 

Články odjinud