Výzkum oceánu na měsíci: Europa Clipper míří k Jupiterově Europě

Výzkum oceánu na měsíci: Europa Clipper míří k Jupiterově Europě
Sdílej
 
Sonda Europa Clipper míří k Jupiterovu měsíci Europa, pod jehož ledovou krustou se nachází oceán kapalné vody. Cesta je dlouhá, ale Europa není jediná, kdo na ni vyrazil. Dokonce ani není první.

Jupiter má 95 známých měsíců. Čtyřem největším se říká Galileovy měsíce a je možné vidět je už v menším dalekohledu. Každý z nich je něčím zajímavý, ale pozornost vědců přitahuje zejména měsíc Europa. Pod jeho velmi tlustou ledovou krustou se totiž nachází oceán kapalné vody. 

Dlouhá cesta k měsíci Europa

Sondu Europa Clipper vynesla 14. října raketa Falcon Heavy, která vzniká spojením tří prvních stupňů rakety Falcon 9 od společnosti Space X. Na startu bylo potřeba pořádné síly, protože Europa Clipper má hmotnost 6 tun. Téměř polovinu hmotnosti tvoří palivo na cestu dlouhou téměř 3 miliardy kilometrů.

Kromě motorů využije sonda k urychlení také gravitaci dvou planet. V březnu příštího roku proletí kolem Marsu, v prosinci 2026 se vrátí k Zemi. K Jupiteru dorazí v roce 2030, kdy bude navedena na oběžnou dráhu okolo planety tak, aby prolétala okolo Europy. První z 49 průletů okolo ledového měsíce je naplánován na začátek roku 2031. 

Sonda s brněním 

Tělo samotné sondy by se vešlo do většího pokoje. Po vypuštění ale Europa Clipper roztáhla svá křídla v podobě solárních panelů. Každý ze dvou panelů má délku 14 metrů. Velká plocha bude potřeba, protože u vzdáleného Jupiteru vyrobí panely jen 4 % energie ve srovnání s tím, co generují u Země.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud