Jak se naučit chodit na Měsíci: Pověste astronauty!

Jak se naučit chodit na Měsíci: Pověste astronauty!
Sdílej
 
Loutky dobývají Měsíc. Puppeteer naučí astronauty chodit po Měsíci, zavěšeni přitom budou na kovových lanech. Nový simulátor ošálí i gravitaci.

Představte si, že byste vážili pouze šestinu své hmotnosti. Prakticky byste se nadnášeli a místo chůze skákali jako klokan. Takhle lehcí se kvůli nízké gravitaci budou cítit astronauti na Měsíci, až na něm přistanou při své plánované misi. Správně po něm chodit – nebo spíš poskakovat, je naučí nový simulátor zvaný Puppeteer. Díky vtipnému triku nebudou muset astronauti při tréninku ani opustit matičku Zemi. Aby se cítili jako pírka, Puppeteer je promění doslova v loutky.

Vesmírné loutkové divadlo

Trenažér Puppeteer (česky Loutkář) vzniká ve speciální hale v německém Kolíně nad Rýnem a bude připomínat vesmírné loutkové divadlo. Systém si představte jako soustavu pohyblivých vozíků na stropě. Z vozíků visí pružiny, ke kterým se dole astronauti přivážou a začnou provádět předem domluvené pohyby a cviky.

Ve vozících je zabudován takzvaný Modul konstantní síly. Ten určuje, jak moc mají pružiny odlehčovat Měsíčňaňům uchyceným „za límec“, aby se cítili lehčí. Tato simulace nízké gravitace má být tak přesná a realistická, že by mohla pomoci i vědcům, až budou navrhovat dokonalejší skafandry a pomůcky pro vesmírné mise. 

Evropská spolupráce

Na Loutkáři pracují experti z belgické firmy Space Applications Services ve spolupráci s německým Střediskem pro letectví a kosmonautiku DLR a Evropskou kosmickou agenturou ESA. Systém se stane součástí nové tréninkové haly LUNA, která se  v Kolíně nad Rýnem otevřela letos v září.

Je velká asi jako školní tělocvična (700 čtverečních metrů) a uvnitř napodobuje Měsíc. Jde o jedno z největších evropských míst pro provozování analogických misí. Tak se označují mise, které co nejvěrněji simulují podmínky během skutečného pobytu ve vesmíru.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud