Měly by tam být sopky
O tom, že by to mohlo na Venuši stále ještě soptit, se ve vědeckých kruzích mluví dlouho. Tahle pekelná planeta má totiž v „pase“ jen o 652 kilometrů méně než Země. Navíc kdybyste ji rozřízli a prošťourali, našli byste podobné množství radioaktivních prvků, které během rozpadu uvolňují teplo jako uvnitř Země.
To naznačuje, že nitro Venuše by mělo mít podobné množství tepla jako naše rodná hrouda. A když se člověk rozhlédne kolem sebe, najít tady aktivní sopku nedá moc práce. Stačí si zajet třeba na Island.
Vulkány na Venuši bez důkazů
Dlouho jsme nevěděli, jestli na Venuši něco skutečně soptí nebo ne. Její povrch se ukrývá pod hustým závojem mračen. Pokud povrch chceme spatřit, musíme použít trik. Nepoužívat zrak, ale radar. Radarové paprsky totiž dokáží mračny proniknout, odrazit se od povrchu a tím nám ukázat, jak vypadá.
Proto v 90. letech minulého století kroužila po čtyři roky okolo Venuše americká sonda Magellan vybavená výkonným radarem. Jenže radarové snímky nepřinesly ohledně aktivních sopek jasnou odpověď. Sice jsme spatřili tisíce sopek, ale u žádné jsme neviděli, že by soptila.
Co jsme odhalili?
Trvalo to sice víc jak třicet let, ale už to neplatí. Vědecký tým z Itálie se totiž na staré radarové snímky podíval znovu a k překvapení mnoha našel dvě oblasti, které se v průběhu několika let změnily. Obě se nacházejí v blízkosti sopečných center a jejich vzhled nápadně připomíná pozemské lávové proudy.
Je skoro k nevíře, že nám důkaz o aktivních sopkách na Venuši ležel pod nosem přes 30 let. Ale ono se není čemu divit. Když byly radarové snímky povrchu pořízeny, geoinformační programy byly teprve v plenkách. Procházet ručně obrovská kvanta dat byl vlastně nadlidský úkol. A snadno se stalo, že se něco přehlédlo. Například řádění sopek na Venuši!
Sopky ve vesmíru? Podívejte se na ně na vlastní oči v tomto videu • Zdroj: ABC