Černé díry mají tak velkou gravitaci, že z nich neunikne ani světlo. Proto jim říkáme černé. Pokud ale černá díra požírá materiál, dějí se v jejím okolí jevy, které už pozorovat lze. Vědci v posledních letech pozorovali zvláštní záblesky v okolí velmi vzdálené černé díry. Usoudili z nich, že pravděpodobně sledují, jak černá díra požírá bílého trpaslíka.
U černé díry
Supermasivní černá díra 1ES 1927+654 leží v centru galaxie vzdálené dvě stě sedmdesát milionů světelných let. Její hmotnost odpovídá asi jednomu a půl milionu Sluncí. To je obrovské číslo, ale v měřítku supermasivních černých děr jde o jednu z těch „lehčích“. Samotnou černou díru vidět nemůžeme, ale dění v jejím okolí ano.
Když černá díra pohlcuje hmotu, vytváří se kolem ní akreční disk. Materiál v disku se zahřeje na extrémní teploty a září jako miliarda Sluncí. V okolí černých děr se navíc nachází plazma, což je plyn tak rozpálený, že z jeho atomů byly vyrvány elektrony. Plazma vyzařuje rentgenové záření a vytváří koronu, která se vznáší nad černou dírou. V roce 2018 vědci pozorovali, že korona u černé díry 1ES 1927+654 náhle zmizela. O pouhý měsíc později se však opět objevila.
Záblesky ve vesmíru
Podobné chování zatím žádná jiná černá díra neprojevila. Není tedy divu, že astronomové začali černou díru 1ES 1927+654 pravidelně sledovat. V polovině roku 2022 začala vysílat záblesky rentgenového světla v pravidelných intervalech. Každých osmnáct minut se objevil nový záblesk.
Jak probíhala velká vesmírná hostina?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.