5. března 2025 • 06:40
Už zase? Tohle je otázka, která by vás měla okamžitě napadnout. Vzorky z Měsíce přece na Zemi máme a není jich málo. Mezi lety 1969 až 1972 bylo v rámci amerického programu Apollo, během kterého se na povrch Měsíce podívalo 12 astronautů, do pozemských laboratoří dopraveno 382 kilogramů měsíčních hornin.
Dalších 301 gramů dopravily později v 70. letech minulého století sovětské sondy v rámci projektu Luna a v roce 2020 přidala do naší kolekce 1,7 kilogramu čínská sonda Čchang-e 5. Jenže kdybyste se podívali na mapu se zakreslenými místy odběrů vzorků, všimli byste si, že se všechna nachází na přivrácené straně Měsíce.
Přivrácená strana Měsíce
A to není ideální. Když totiž prozkoumáte povrch Měsíce více, všimnete si, že ta strana, která je neustále přivrácená k Zemi, je výrazně jiná než ta, kterou ze Země nikdy nespatříme. Přivrácená strana je totiž tvořena rozsáhlými impaktními pánvemi – němými svědky obrovských srážek, které byly později vyplněny lávou. Na tváři Měsíce tak vznikly tmavé skvrny, kterým říkáme měsíční moře.
Jenže když se podíváte na jeho odvrácenou stranu, uvidíte jiný obrázek. Namísto nížin tam najdete rozsáhlé vysočiny a jen poskrovnu tmavých měsíčních moří. Je tak jasné, že každá z polokoulí ušla rozdílnou životní cestu. A otázkou je, proč tomu tak je.
Jak odhalit tajemství odvrácené strany?
Jsou to přitom vzorky měsíčních hornin, které mohou na otázku z vývoje Měsíce dát odpověď. Jen je ale potřeba mít k dispozici vzorky, ze kterých odpověď získáme. A tady platí, že pokud chceme odhalit tajemství odvrácené strany Měsíce, je lepší se ptát hornin vzniklých tam než těch, které vznikly na straně přivrácené.
Fascinující! Čekají nás nové objevy
A to je důvod, proč jsem byl tak napjatý. Doufal jsem, že se návratovému pouzdru sondy Čchang-e 6 podaří po 53 dnech kosmické cesty měkce dosednout do čínských stepí Vnitřního Mongolska. Má nervozita je naštěstí už pryč. Při jedné aktualizaci stránky jsem totiž spatřil fotografii opáleného pouzdra a padáku.
A pár dní nato jsem začal jásat! To když bylo pouzdro otevřeno a vyšlo najevo, že se sondě podařilo robotickou rukou odebrat v kráteru Apollo 1935,3 gramu hornin z odvrácené strany Měsíce, které teď máme k dispozici. Můžeme se tak v následujících letech těšit na žeň fascinujících objevů!