V americkém městečku Cambridge si totiž uvědomili jednu zásadní věc. Majitelé psů se sice většinou už naučili odklízet jejich výkaly, ale i když pytlíky plné nepříjemně zavánějícího obsahu leží v koši, pořád z nich uniká metan, který může způsobovat globální oteplování. Ulice jsou tedy většinou čisté, ale problémy přetrvávají.
Metan lze však využít i při výrobě elektřiny, a proto se v parcích Cambridge začaly tento týden instalovat speciální kontejnery, které by měly zvířecí výkaly rozkládat a využívat plyny k tomu, aby byly užitečné. Celé zařízení je zabudované pod zemí, jsou plyny rozkládány s pomocí bakterií a poté putují do lamp veřejného osvětlení, kde jsou spalovány a vyrábí energii. Pro majitele psa se však nic nemění, stačí jednoduše nepříjemný dáreček sebrat a hodit do předem připraveného koše.
Už teď dokáže metan ze psích výkalů vyrábět dostatek energie k tomu, aby se mohlo svítit v pejskařských parcích. A to je jen začátek. Počítá se totiž s tím, že by se tato energie v parcích mohla dodávat například i majitelům strojů na popcorn. Na první pohled to vypadá jako nepříliš dobrý nápad, ale rozhodně se nemusíte bát, že by nepříjemný zápach měl vliv na kvalitu nebo chuť. Plyn i smrádek totiž bude už dávno spálený. Časem by se navíc mohly objevit další možnosti využití, protože jak říkají sami tvůrci celého projektu - dokud budou mít lidé doma psy a jiné mazlíčky, energie bude dost.