Jedním z posledních velkých skoků barevné megakorporace byl vlastní mobilní telefon s vlastním operačním systémem. iPhone jim ležel v žaludku, bylo potřeba ho sejmout. Moc se to nepovedlo. Telefony vyvinuté Googlem se objevily a zmizely. Nebyly stoprocentně úspěšné a poloviční úspěch není nic pro Google.
Co zůstalo, to je operační systém Android. Sympatické logo robota dnes zdobí nejen telefony. V polovině září se v Praze uskutečnila velká googlí konference. Opravdu velká. Ještě, že se lidi kolem téhle firmy neberou moc vážně a většinou jsme nezmírali nudou. Nechyběl samozřejmě ani Android a v duchu výše řečeného nepředvedl nic velevážného, ale o to zajímavějšího.
Křemílek, Vochomůrka a Google
Jak jinak brát zásadní demonstraci hlasového vyhledávání v češtině (teprve desátým jazykem, jaký umí) prezentovanou klíčovými slovy Křemílek a Vochomůrka. Telefon rozuměl a našel. Rozpoznávání hlasu v češtině funguje. Včetně pekelného: "Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček".
A když už funguje hlasové vyhledávání, byl by hřích ho nevyužít jinde. Třeba ke psaní esemesek, kdy stačí říci komu a co chcete poslat. Zkontrolujete text a odešlete. Není to první systém, který to umí, ale bylo by příjemné, kdyby to byl první systém, kde by to fungovalo. Podobně pracujete s dalšími povely jako žádost o přepočítání kurzu koruny na jinou měnu, překlad cizích slov a podobné skopičiny.
Velké stěhování informací
A jak to celé funguje? Hodně složitě na to, jak jednoduše se používá. Zmáčknete tlačítko a řeknete, co potřebujete. Data vyrazí k serveru, ten rozpozná zvuk a začne porovnávat slova a slabiky. Následně k nim přiřadí nejpravděpodobnější význam, vyhodnotí, co má udělat, udělá to a výsledek pošle bleskově zpátky na telefon. Trefil se?
Jednodušší přenos informací nabízí webový prohlížeč Chrome. Další kousek monumentální snahy Googlu ovládnout internetový svět (a pokud chtějí hledat vaše klíče, tak i ten reálný). Opisovat z velkého počítače do telefonu adresu nebo mobil je pěkná otrava. Stejně jako když musíte vyrazit do školy od třeskutě vtipného webu, který byste rádi prolezli celý. Tlačítko v panelu prohlížeče zařídí přemístění právě prohlížené stránky do telefonu. Takže můžete plynule pokračovat. Při prezentaci to působilo velmi šikovně.
Hledání čehokoli kdekoli?
O několik tříd šikovnější vypadají Google Goggles - v překladu už ne tak vtipné Google brýle - které by měly identifikovat předmět, který vyfotíte. Opět se nejedná o žádnou novinku, ale nikomu tahle technologie zatím pořádně nefungovala. Na prezentaci ji demonstrovali na plakátu Avatara. Systém ho poznal a vyhledal. Okoukaný plakát, ale skutečně není věc, kterou by člověk potřeboval takhle složitě prověřovat.
Uvidíme časem, Google hledat umí, ale zatím se s vychvalováním držme při zemi. Jestli by to však mělo někomu fungovat, je to právě on. Až brýle dokáží rozpoznat svíčkovou se šesti, najdou recept a hospodu, kde ji nejlépe uvaří, budeme jásat.