Každý rok proti sobě soutěží týmy mladých vědců a inženýrů, kteří z legových kostek a elektronických součástek vyrábějí programovatelné roboty schopné řešit různé úkoly. Soutěž se jmenuje First Lego League a koná se v několika kolech po celém světě. Naši účastníci mají možnost probojovat se z českého a moravského finále do středoevropského kola a v případě úspěchu dokonce do celosvětového finále.
Každý ročník je tematicky zaměřen na podstatný globální problém, podle něhož jsou pro roboty připraveny úkoly. Minulý ročník byl kupříkladu na téma Doprava a ekologie a letos se soutěžilo pod heslem Body Forward ve jménu medicíny.
Nejsou to ale pouze roboti plnící složité úkoly, kteří rozhodují o úspěchu či neúspěchu vědeckého týmu. Účastnící Lego League si musejí připravit vědeckou prezentaci na předem dané téma, co nejlépe roboty nadesignovat a také prokázat schopnost spolupracovat se svými kolegy.
Co jsme viděli ve finále?
Dohromady s fotografem jsme v sobotu 6. listopadu vyrazili do pražského Domu techniků na české finále. Účastnilo se ho celkem 9 družstev z Čech a 1 z Jeseníku. Nejzajímavější částí dne samozřejmě byly souboje robotů. Během 150 sekund měli dokončit co nejvíce z úkolů.
Už na první pohled byli roboti velice sofistikovaní, prostě jako od skutečných profesionálů, a úlohy řešili na jedničku. Na přípravu měly týmy totiž asi 2 měsíce – k dispozici měly detailní plán hrací plochy i seznam úkolů. Připravily si jak víceúčelové roboty, tak i specializované pašáky, kteří svými "fyzickými" dispozicemi hravě překonali časy konkurentů.
V pražském finále zvítězil dle předpokladů jesenický tým, který byl do českého finále zařazen kvůli přetlaku v moravské části. Mezi prvními třemi skončil ve všech kategoriích a v té nejdůležitější (bitvách robotů) dokonce zvítězil. Není divu, vždyť mají fůru zkušeností z mezinárodních kol minulých ročníků.
Jaké měli roboti úkoly?
1. Zlomená ruka
Zlomená kost je nepříjemné, ale pořád snadno opravitelné zranění. Většina soutěžících ji bez problémů napravila.
2. Kostní most
Na tomto místě museli soutěžící vložit do nohy kostní most a pohnout nohou tak, aby odpálila míč do brány.
3. Krvinky
Přemístění injekční stříkačky do startovní zóny a oddělení bílých krvinek od červených patřilo k bezproblémovým úlohám.
4. Nemocné buňky
Před začátkem kola může rozhodčí otočit nemocné buňky (černé dílky), aby "koukaly" směrem do hřiště. Robot je uzdraví jejich otočením.
5. Protetická ruka
Uchopit patent protetickou rukou patřilo mezi zajímavé úkoly. Nejlíp na problém vyzrál jesenický tým, když vyrobil obrovskou vystřelovací ruku, která zvládla misi během několika sekund.
6. Srdeční záplata
Bylo třeba dostat záplatu na srdce.
7. Kardiostimulátor
Lidské tělo je složitý mechanizmus, který nemůže fungovat bez srdce. Našemu pacientovi však vypovědělo službu, a roboti ho tudíž museli podpořit kardiostimulátorem.
8. Oprava nervu
Pohnutím vstupního nervu na západní straně mozku soutěžící zjistili, který nerv na východní straně mozku přenáší signál.
9. Ovládání předmětů pomocí myšlenek
Zde měli roboti za úkol otevřít dveře pohnutím vstupního nervu na jižní straně mozku.
10. Dávkování léků
Z dávkovače roboti oddělovali modré a bílé léky, růžové nechali v dávkovači. Zásobník s modrými a bílými léky poté přesunuli do zóny pacienta.
11. Citlivost
Úkolem bylo dostat závaží do zdvižené pozice lehkým zatlačením na modrý dílec.
12. Rychlá pomoc
Dostane se doktor a biomedicínský inženýr k pacientovi včas?
13. Bionické oko
Roboti museli pohnout alespoň jedním bionickým okem tak, aby se dotýkalo horní části těla osoby uprostřed hracího pole.
14. Zúžená tepna
Zde museli soutěžící rozšířit zúženou tepnu vložením výstuhy.