První ponor na nejhlubší místo Mariánského příkopu, což je obrovské podmořské údolí v Tichém oceánu, podnikla dvojice průzkumníků Jacques Piccard a Don Walsh už v roce 1960. Třetím člověkem, který se sem podíval, byl až letos v dubnu hollywoodský režisér James Cameron, autor Titaniku a Avataru.
Údaje o hloubce Mariánského příkopu se rozcházejí, to podle přesnosti a důvěryhodnosti měření. Podle toho posledního – a tedy asi i nepřesnějšího – z loňského prosince, je úplně nejhlubší místo 10 994 m pod hladinou.
Nepředstavitelný tlak
Cameronova ponorka nazvaná Deepsea Challanger se potopila do hloubky 10 898 metrů. Stroj, který režisér a milovník moře osobně navrhl a řídil, je sedm metrů vysoký a široký jen natolik, že se v něm nedají pořádně natáhnout ani ruce, ani nohy. Váží 11 tun. Je to vlastně takový „doutníček“, který svisle visí ve vodě a pohybuje se směrem dolů nebo nahoru. Sestupuje rychlostí 150 metrů za minutu. Dna Mariánského příkopu dosáhl za dvě a půl hodiny.
Úplně luxusní ponor to však nebyl. Zpočátku prý bylo v ponorce takové horko, že se skoro nedalo ani vydržet. S tím, jak se potápěla do ledových hlubin, pasažér, kapitán i její tvůrce v jedné osobě, se musel ve stísněném prostoru oblékat, protože teplota klesala až k nule.
Podmořský člun je také vybaven robotickými rameny ke sběru půdy a vzorků. To se však úplně nepovedlo, mechanické rameno selhalo, takže se nepodařilo žádný vzorek z nejhlubšího místa odebrat.
Není ani divu, ponorka, a vše co se do takové hloubky dostane, musí odolávat extrémním tlakům. Na každý centimetr čtvereční povrchu tlačí více než jedna tuna. (S každým kilometrem ponoru stoupá tlak o 100 kg na cm2.)
Celé téma si přečtete v ABC 10/2012, které je v prodeji od 9. května.