Robotický žralok se jmenuje SHOAL a je součástí projektu, který má za úkol analyzovat kvalitu mořské vody. Robožraloka, který křižuje rizikové oblasti jako jsou například přístavy, vyvinul a postavil evropský institut ICT.
Základní rysy má SHOAL navržené podle hydrodynamického tvaru těla žraloka. Je vybavený chemickými receptory, které dokáží analyzoval složení a tedy i kvalitu vody. Účinná umělá inteligence mu navíc říká, kudy se vyhnout překážkám a kde vyhledávat možné znečištění.
Když robožralok znečištění skutečně odhalí, nejprve ho analyzuje a pak vyrazí hledat jeho zdroj. Hotovou analýzu zároveň odešle do laboratorní centrály. Díky tomu se nemusí neustále vracet na základnu.
Umělá inteligence je na takové úrovní, že se jednotliví robožraloci SHOAL dokonce můžou mezi sebou „domluvit“ a zdroj nečištění hledat společně. No a když se nějakému exempláři vybijí baterky? Jednoduše to otočí domů.
SHOAL je považovaný za velmi úspěšný vědecký projekt, který vědcům umožňuje dosáhnout efektivnějších, rychlejších a přesnějších výsledků.