Dovedete si představit, že sedíte týden před obchodem, abyste byli mezi prvními, kdo bude mít v kapse nový telefon? Možná to zní jako šílenství, ale i takoví lidé se našli před uvedením iPhone 5 na trh. Slovní spojení „iPhone pět“ totiž funguje jako výkřik „experimentá!“ z Harryho Pottera – jakmile jej uslyší milovníci jablkových telefonů, jsou ochotní udělat téměř cokoliv. Třeba bivakovat před obchody.
Nabušený mazel do kapsy
Snad žádný jiný telefon nevzbouzí tolik vášní jako iPhone. Když v lednu 2007 Steve Jobs představil první verzi, byl pro něj mnohem víc než krabičkou na volání a psaní textovek – chtěl univerzální, bezchybně funkční a na pohled dokonalý technologický artefakt. Povedlo se mu to a pětka pokračuje v nastaveném kurzu – je rychlejší, lehčí, tenčí, s lepším displejem a delším životem baterie. Jednoduše řečeno, ta věcička má několikanásobně vyšší výkon než měly domácí počítače v devadesátých letech.
Když se v minulých letech řeklo „nový iPhone“ nedal se pohledem nový model odlišit od toho staršího. U pětky je to jasné – o půl palce větší displej s rozlišením 1136 x 640 pixelů má poměr stran 16 : 9, tedy stejný jako vaše LCD televize. Videa natočená širokoúhle tak konečně pokryjí celou obrazovku.
Fotíme skoro ve tmě
Apple obratně reaguje na rozmach mobilního fotografování a v pětce představuje osmimegapixelovou kameru s pěti čočkami se světelností 2,4 a hybridním infračerveným filtrem. V praxi to znamená, že telefon zvládne kvalitně vyfotit i nepříliš dobře nasvícenou scénu. V tomto směru dosahuje dokonce lepších výsledků než Samsung Galaxy III a samozřejmostí je zvýšení rozlišení videa a všeho, co s ním souvisí. Zadní kamera umí pracovat ve vysokém rozlišení 1080p a nabízí stabilizaci obrazu (to se velice hodí, když telefon držíte v ruce, která se klepe), přední kamera pak zvládne nižší, ale stále vysoké 720p (to je rozlišení řady her na Xbox 360 a PlayStation 3).
Rychlejší a hezčí hry
A vlastně – hry. To je další z věcí, které dělají současné chytré telefony tak atraktivní. Jak všichni víme, je pro hraní her zapotřebí pořádný hardware a Apple se při skládání iPhonu 5 nedržel u země. Čipové srdce telefonu má dvě jádra a jmenuje se Apple A6. Pro Apple ho vyrábí Samsung a je nastaveno na frekvenci 1,2 Ghz, což znamená ve spojení s novým tříjádrovým grafickým čipem PowerVR, který se používá se také v televizích Bravia anebo v PlayStation Vita, rychlé zpracování 2D i 3D grafiky a tím pádem mnohem rychlejší a hezčí hry. Rychlost čipů se projevuje i na kratší startovací době jednotlivých programů a ukládání fotek a videí.
Trable s baterkou
Chytré telefony jsou skvělé, na tom se zřejmě všichni shodneme. Jejich největší bolístkou je výdrž baterie – všechny ty procesy, internetové 3G připojení a hardware, který saje energii, zajišťují krátkodobou životnost. Při častém využívání vydrží někdy pouhý den a hned večer se musí najíst elektřiny v nabíječce. Proto se jim někdy říká „městské telefony“. iPhone 5 sice přichází s lepší baterií, ale výsledky rozhodně nikoho nezaujmou. Při používání 3G sítě vydrží něco kolem šesti hodin aktivního provozu (cca 12 hodin v běžném používání), na wifi deset hodin a v klidovém režimu 225 hodin.
Pakliže předchozí modely iPhonu nastavily standardy chytrých telefonů pro normální lidi, pak pětka v tradici svědomitě pokračuje. Kam to půjde dál? Všechny zmíněné parametry se budou určitě v příštích modelech vylepšovat, kromě baterie – to je oblast, na kterou by se inženýři měli zaměřit. Bez pořádného průlomu v mobilním napájení se totiž může stát, že brzy budeme muset mobily strkat do elektřiny každé dvě hodiny. Anebo nosit autobaterii v baťohu.