Pradědečkem všech současných výzkumných her je Foldit. Při jeho hraní máte pocit, že máte co do činění s logickou hrou v 3D prostoru. Ve skutečnosti ale pomáháte vědcům skládat trojrozměrnou strukturu molekuly bílkoviny.
Trochu podobná je hra s názvem EteRNA, u které pro změnu pomáháte s výzkumem ribonukleové kyseliny neboli RNA, která se například podílí na „přepsání“ informace z genů do bílkovin. Hráči EteRNA musí nukleotidy párovat tak, aby vytvořily soběstačnou molekulu – postup tak připomíná logické hry typu „spoj tři“, jako je Bejewelled.
Z jiného výzkumného soudku je EyeWire, která pomáhá mapovat rozložení nervových buněk (neuronů) na sítnici lidského oka. Hráč pracuje s krychlí, která se skládá ze stovek průřezových vrstev a barevně v nich označuje, jak na sebe navazují jednotlivé neurony. Vlastně tak opravuje „díry“, kterých si při analýze nevšimla umělá inteligence.
V chystané hře BrainFlight se zase budete moci stát mozkonautem a prolétávat kopií reálného mozku jako malá raketka. Svým pohybem budete mapovat, jak se mozkem může pohybovat elektřina, a tím výrazně pomůžete vědcům. Kdo ví, třeba za odměnu přidají i multiplayer a střílení.
O těchto i dalších vědeckých videohrách si přečtěte v článku Pavla Dobrovského v ábíčku číslo 14, které vychází 2. července 2013!