Digitální modelařina začíná být důležitou a seriózní zábavou. Dokazuje to soutěž Mars Base Challenge (Soutěž o základnu na Marsu), kterou připravila NASA společně s výrobcem 3D tiskáren MakerBot. Každý, kdo umí pracovat s trojrozměrnými modely a má doma tiskárnu, mohl navrhnout a uvést ve skutečnost svoji představu osídlení našeho nejbližšího planetárního souseda. K čemu je to dobré? Fantazie tvůrců možná inspiruje opravdové architekty, kteří budou jednou podobnou kolonii projektovat. Návrhů se sešlo přes 200 a my vám ukážeme dva vítězné.
1. místo – The Queen B (Včelí královna)
Autor: Noah Hornberger
Vítěz soutěže se nechal inspirovat světem hmyzu. Jeho představa marsovské ubytovny se skládá z šestnácti pokojů ve tvaru pravidelných šestistěnů podobných včelím plástvím. Pokoje jsou rozmístěné po obvodu stavby. Uprostřed je rozlehlá společenská místnost se zábavou a dobíjecí stanicí. Pravidelný tvar je podle autora návrhu ideální pro udržení tepla. To je důležité. Členitější stavby je totiž nákladné udržovat zateplené, protože na Marsu teplota klesá až k −150 ºC. Střechu Včelí královny by měla pokrýt vrstva ochuzeného uranu, který se na Zemi hromadí jako odpad z jaderných elektráren. Už 2 cm vrstva dokáže snížit radiaci na pouhou tisícinu. Základna ve tvaru pláství by byla jednoduchá na konstrukci, přepravu i údržbu. Že by byl mimozemský úl ideální tvar?
2. místo – The Mars Pyramid (Marťanská pyramida)
Autor: Valcrow
Stříbro v soutěži získal návrh mimozemské pyramidy. Autor tvrdí, že jehlan je nejodolnější a nejstabilnější stavební tvar v historii lidstva. A má pravdu, stačí vzpomenout na pyramidy v Egyptě nebo Jižní Americe. Tato je ovšem plná moderní techniky. Na špici je solární kolektor a hydroponická zahrada pro pěstování ovoce a zeleniny, uprostřed vodní rezervoár a ve spodních patrech ubikace pro obyvatele základny. Okolo jsou rozmístěna zrcadla, která odráží světlo na špici pyramidy pro získání maxima energie.