Alarmující úbytek korálových útesů, ať už je na vině stoupající teplota oceánů, jejich pokračující znečišťování nebo strhávání korálů rybářskými sítěmi, znepokojuje většinu přímořských států. Nechte korály zaniknout a z živoucího podvodního světa máte v okamžení studený a mokrý hřbitov. Již dlouho se proto korálové útesy obnovují pomocí umělých struktur, třeba betonových bloků nebo úmyslným potápěním lodních vraků do pobřežních vod. Tyto náhražky mají jednu hlavní nevýhodu: Proměna na fungující útočiště pro podmořskou faunu a flóru trvá příliš dlouho. V poslední době se ale začala prosazovat technologie, která tento neduh dokáže vyřešit. Technologie 3D tisku.
Korály v daňovém ráji
Pobřeží evropského státu Monako nabízí fantastické možnosti pro potápěče. Nebo spíš nabízelo. I Monako totiž bojuje s následky vymírání korálů kolem svých mořských hranic. Nadace Prince Alberta II. proto oslovila nizozemskou společnost Boskalis, která se na záchranu korálových útesů specializuje. Nizozemci odpověděli neobvyklým a odvážným řešením. Projekt se skládá z šesti kusů korálového útesu, které se tisknou na 3D tiskárně a budou umístěny v mořské rezervaci Larvotto. I když by se počet útesů mohl zdát nicotný, každý „dílek“ vzdáleně připomínající houbu má v průměru dva metry, měří metr na výšku a váží přibližně 2,5 tuny.
Písek a smůla
3D tiskárna, jakou možná už máte doma, používá pro tisk nejčastěji polyesterové struny. Takový materiál se do podmořského světa nehodí – je ekologicky škodlivý. Inženýři proto přišli s hmotou, v níž je smíchán písek z alpských Dolomitů se zdravotně a ekologicky nezávadným pryskyřičným pojivem. Speciální a přírodní stavební materiál tedy máme, ale potřebujeme i velkou tiskárnu. Korálové útesy jsou rozměrné a tisknout se dají jedině na průmyslové 3D tiskárně, která má mnohametrové rozměry. Takovou vlastní společnost D-Shape, která s ní hodlá tisknout i domy nebo měsíční základnu. Jeden kousek korálového útesu dokáže obří tiskárna vytvořit zhruba za 13 hodin. Tvar je navržen tak, aby zajistil pohodlí pro různé typy květeny i živočichů a zabydlení těchto útvarů by mělo proběhnout mnohonásobně rychleji.
Ryby mají radost
Hotové díly se z tovární haly transportují kamionem do monackého přístavu Hercules. Tam korály tým zkušených potápěčů zavěsí na bóje-balony. Vlečná loď odpluje s bójemi na místo určení, kde se z balonů vypustí vzduch a korály zvolna dosednou na mořské dno zhruba v hloubce 27 metrů. V následujících dvou letech má probíhat intenzivní pozorování, které ukáže, jak si uměle vytvořený domov pro podmořskou květenu i zvířenu povede.
A co zbytek světa?
Aktivity firmy Boskalis v Monaku nejsou ojedinělé. Na celém světě se vlády a soukromé společnosti snaží zachránit přírodní bohatství pobřežních vod. Australská Sustainable Oceans International nabízí své služby všem, kdo chtějí snížit dopady těžby v pobřežních vodách. Stejně jako Boskalis používají 3D tisk pro tvorbu umělých korálových útesů. Bahrajnská společnost Reef Arabia vám tvar útesu nadesignuje na míru podle toho, kde ho potřebujete umístit, vytiskne a doručí na místo. V budoucnu se tak možná setkáme s korálovými útesy i tam, kde byla dříve jen podmořská pustina.