Svět 21. století se vyznačuje tím, že vzrůstá naše závislost na technologii. Elektřinou už si nejen svítíme, vaříme a topíme, ale často vstáváme s mobilem v ruce a chodíme spát s notebookem na klíně. Co by se stalo, kdyby nám někdo zničehonic všechna elektronická zařízení prostě vypnul? Nastala by apokalypsa?
Novodobá hrozba EMP
Propojenost opravdového a digitální světa si začínají uvědomovat i armádní experti. Věří, že v budoucnosti budou zbraně, které dovedou ochromit jakoukoliv elektroniku, patřit mezi nejdůležitější součást armádní výbavy. Říká se jim elektromagnetické zbraně a debatu o nich nedávno rozvířil John McAfee, slavný americký programátor a tvůrce jednoho z nejúspěšnějších antivirů. Prohlásil, že kdyby někdo zaútočil na Spojené státy elektromagnetickou zbraní, poškodil by digitální a elektrickou infrastrukturu do té míry, že by nastal civilizační kolaps. Do dvou let od útoku by nepřežilo devadesát procent Američanů.
Zabijácký elektromagnetický impulz
Co EMP (elektromagnetický impulz) při nasazení ve válce zničí? V prvé řadě počítače, mobily a všechna smart zařízení. Kromě toho všechna zařízení, která ovládá elektronika (výtahy, odborné přístroje jako třeba lékařské, ale také servery) a moderní dopravní prostředky, jako jsou auta a letadla. Nakonec dovede zlikvidovat i samotné rozvody. To znamená, že po takovém útoku bude potřeba od základů vystavět novou elektrickou síť. Pro lidi je neškodný, ovšem kromě těch, kteří mají například potíže se srdcem a nosí kardiostimulátor.
Nečekané dítě atomu
Úvahy o EMP zbrani se poprvé objevily při testování atomových bomb. Elektromagnetický impulz totiž vzniká mimo jiné jako vedlejší efekt při silných explozích. Možná víte, že v 60. letech minulého století Američané odpalovali zkušebně jaderné bomby v neobydlených oblastech jižního Pacifiku. Jednou odpálili nálož tak silnou, že elektromagnetická vlna vyhodila veřejné osvětlení ve městě Honolulu vzdáleném více než tisíc kilometrů od místa výbuchu!
Boeing, Champ a ostatní
Do nedávna byla konstrukce EMP zbraně čistě teoretická. Nyní vědci přicházejí na způsob, jak EMP sestrojit jako samostatnou zbraň. Rusko už před časem oznámilo, že takovou zbraň testuje. O Číně se to šušká a americké bezpečnostní služby dokonce svoji zbraň už představily. Jmenuje se Champ a pochází z dílen leteckého obra Boeing. Jde o raketu, kterou na místo útoku přepraví bombardér.
Má být schopná elektroniku pouze vypnout, nikoli zničit. Tím pádem může asistovat při nenásilném řešení konfliktních situací. Ale kdo ví, jak to bude. Přestože tuhle technologii už nejspíš vlastní velké světové armády, v praxi ji dosud nikdo nepoužil a nejspíš ani doopravdy neví, co všechno může elektromagnetický pulz napáchat.
Doufejme, že se nikdy nepřesvědčíme na vlastní kůži.