Umělá inteligence patří mezi nejnadějnější technologické trendy. Nabývá přitom různých podob: Autonomní řízení vozidel, automatické rozpoznávání prvků na fotografii, překladač jazyků, který se sám učí na volně dostupných textech. Vlastním odvětvím jsou virtuální osobní asistenti.
Reproduktor, který naslouchá
Virtuální asistenti se logicky jako první objevili v chytrých mobilních telefonech. Jsou to našim životům zdaleka nejbližší elektronická zařízení: Plánujeme v nich schůzky, vyřizujeme e-maily, fotíme a telefonujeme. Prodlouženou rukou mobilu jsou chytré hodinky a spoustu času trávíme i u počítače a v automobilu. Nejvíce se však začíná hovořit o umělé inteligenci v domácnosti. Amazon uvedl své zařízení Echo a v něm "žijící" Alexu již na podzim 2014. Google se svým Google Home se přidal vloni.
Dva velcí hráči
V obou případech jde o zařízení s vestavěnými mikrofony a reproduktorem. Obě součásti musí být natolik kvalitní, aby zařízení snímalo váš hlas odkudkoli v místnosti, srozumitelně odpovědělo a ještě poskytlo kvalitní přehrávání hudby. Důležitá je i součinnost dalších výrobců: Pokud má umělá inteligence sloužit i k praktickým činnostem, třeba ovládání světel a rolet, vytápění nebo pouštění hudby z domácí audio sestavy, musí si všechna zařízení vzájemně rozumět. Zde má Amazon před Google zatím náskok.
Čtyři stupně inteligence
Hlasem ovládaná zařízení mají čtyři stupně inteligence. V tom prvním ještě o inteligenci nejde – zařízení je naučeno na určité hlasové povely vykonat přesnou úlohu, případně opět naučenými povely odpovědět. Typicky jde o ovládání starších telefonů nebo palubního systému v autě. Ve druhé fázi využívá asistent strojové učení a bohatou internetovou databázi faktů. Položíte otázku, kdo hrál ve filmu Rocky, a získáte odpověď Sylvester Stallone. Zeptáte se na odhad doby cesty do práce, zařízení změří vzdálenost, zváží aktuální provoz a odpoví vám. V této fázi se nachází Alexa.
Třetí level
Proč tedy Google Home vzbudil takovou pozornost, přestože přišel až po dvou letech po Echu? Googlu se podařilo komunikaci asistenta posunout na třetí úroveň. Jednoduše ji lze vyjádřit jako pochopení kontextu: Alexe musíte klást každou otázku zcela jasně a samostatně. Jak starý je Sylvester Stallone? Ve kterých filmech Sylvester Stallone hrál? Konverzace s Home je přirozenější: Jak starý je Sylvester Stallone? Ve kterých filmech hrál? Google navazuje na předchozí otázky, Alexa na druhou otázku neodpoví.
Myslet jako člověk
Zatím nedosaženým čtvrtým stupínkem je kreativita. Chcete postavit psí boudu? Asistent bude schopen sestavit seznam a množství potřebného materiálu vzhledem k proporcím psa, ale také vytvořit nejvhodnější návod k sestavení. Oznámíte-li mu, že váš pes povyrostl a boudu chcete prodat, sám nalezne nejvhodnější inzertní portály, zaregistruje se, vyplní inzerát, bude za vás komunikovat se zájemcem (třeba s dalším virtuálním asistentem) a dohodne cenu. Přesně to, co by udělal váš skutečný asistent. Umělá inteligence se tak bude muset naučit uvažovat jako člověk.
UI: Co jim říct?
Pár příkladů otázek a úkolů, které virtuální asistenti již dnes s přehledem zvládají:
- Najdi mi nejbližší čínskou restauraci.
- Nastav časovač na 20 minut.
- Pusť mi dnešní hit z YouTube.
- Připomeň mi písemky na tenhle týden.
- Kolik měří nejvyšší basketbalista světa?
- Zahrajme si hru.
- Ztlum světla v obýváku.
- Kdy vyjde nové ábíčko?
Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer