Oblek do jaderné ponorky
OCHRANA PŘED: horkou párou
Nehoda jaderného reaktoru je vždy ožehavou nepříjemností. Představte si ale, co znamená třeba jen netěsnost kotle v atomové ponorce plující více než sto metrů pod hladinou. Ponorkou se začne šířit extrémně horká pára a posádka nemá moc času na přemýšlení. Musí zasáhnout. Americké námořnictvo proto nově vyvinulo oblek určený speciálně pro řešení takových situací.
Bezpečně ochrání před unikající párou a námořník si ho nasadí za pouhé dvě minuty. Aby se při spravování trhliny neuvařil, je oblek vyložen chladivými gelovými kapslemi. Jeho součástí jsou navíc speciální rukavice, které promění vašich pět prstů na dva velké pařáty. Díky nim lze snadno šplhat po žebřících, utahovat kohoutky a otírat si páru z plexiskla na helmě.
Podmořská zbroj
OCHRANA PŘED: žraloky
Chcete se potápět mezi nejobávanější mořské živočichy? Raději si na to oblečte speciální brnění. Žraločí zbroj vyrábí hned několik amerických firem, které slibují, že vás právě jejich oblek nejlépe ochrání před ostrými zuby predátorů. Kromě dobrodruhů je využívají i zaměstnanci akvárií, kteří se musí mezi žraloky potápět pravidelně. Všechny značky mají společnou konstrukci z kovových kroužků – takovou, jakou nosili před stovkami let rytíři. Dnes se ovšem vyrábí z nerezové oceli nebo titanu. Jedna zbroj se přitom skládá až z půl milionu kroužků.
Pyrotechnický oblek
OCHRANA PŘED: plameny, střepinami, tlakovou vlnou
Existuje nebezpečnější práce než zneškodňování bomb? Aby byli pyrotechnici alespoň trochu chráněni před nečekanou explozí, jsou vybaveni oblekem speciálně vyvinutým pro tlumení výbuchů. Taková zbroj musí mít řadu speciálních vlastností, neboť při explozi vám hrozí zranění od plamenů, tepla, tlakové vlny i střepin. Jeden z nejdokonalejších obleků současnosti jménem EOD-10 vyrábí kanadská společnost Med-Eng. Skládá se z kevlarových plátů a na místech, kde jste nejzranitelnější, má speciální výztuhy. To znamená na krku a také tam, kde hrozí poškození vnitřních orgánů. Na rozdíl od jiných obleků neobsahuje rukavice, aby mohl pyrotechnik co nejcitlivěji zneškodnit výbušninu. Zato při použití v horku umožňuje instalaci vnitřní klimatizace.
Protichemický oděv
OCHRANA PŘED: jedovatými látkami, žíravinami a radioaktivitou
Chemická hrozba není na první pohled tak děsivá jako třeba oheň, je však nutné se na ni správně připravit. Specialisté rozlišují hned několik druhů chemických obleků, z nichž každý se hodí do jiné situace – například proti plynům nebo tekutinám. Používají se hlavně při nehodách v průmyslových závodech. Trochu jiné obleky mají vojáci. Ty chrání zároveň před chemickým a biologickým útokem, a dále pak omezí nebezpečí radioaktivity v případě jaderného útoku nebo použití špinavé bomby.
Žáruvzdorný oblek
OCHRANA PŘED: tepelným zářením a plameny
Pokud někdy uvidíte hasiče ve stříbrném obleku, víte, že je zle. Nasazují si je při těch největších katastrofách, jako jsou požáry letadel nebo skladů s výbušnými plyny. Dříve se šily z azbestu, dnes se používá kombinace izolace ze skleněného vlákna a vnější hliníkové tkaniny, která dovede odrazit více než 90 procent okolního tepla. Pro vyšší efektivitu má oblek několik vrstev. Ty postupně absorbují zbytkové teplo. Lehčí oblek pro boj s ohněm zblízka zvládne absorbovat teplotu okolo 300 °C. Těžší oblek je určen pro situace, kdy se musí hasiči pohybovat doslova mezi plameny, a zvládne vás udržet v bezpečí i při teplotách nad 1000 °C. Váží přitom okolo 25 kg. Výrobci ale upozorňují, že pod ním musíte nosit žáruvzdorné spodky, jinak vám vzplanou!
Oblek na asteroid
Speciální kategorií ochranných obleků jsou skafandry určené pro práci a pobyt ve vesmíru. Kromě ochrany proti tlaku, chladu a kosmickému záření musí skafandr svému majiteli poskytnout přívod kyslíku a zbavovat ho vydýchaného oxidu uhličitého a vlhkosti. A potřebuje dobré chlazení, aby se v něm člověk doslova neuvařil. Na obrázku jsou skafandry určené pro práci na asteroidech, které testuje NASA.