AVOJA, Bivoj, Lucifer, nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.
Navazujeme na své špičkové předchůdce. Na našem území se první laser rozsvítil už roku 1961. Po Spojených státech amerických a Sovětském svazu, jsme byli teprve třetí zemí světa s vlastním laserovým systémem.
Nashromážděné zkušenosti pracovníků Akademie věd a českých univerzit po bezmála 60 letech daly vzniknout vědeckým centrům ELI Beamlines a HiLASE - největší vědecké investici v historii naší země.
Být na světové špičce však znamená hledat ty, kdo nám pomohou se tam udržet. Zakládáme proto Talentovou akademii pro nadané středoškoláky se zájmem o vědu a zápalem naplno se pustit do této jen málo probádané oblasti fyziky.
Pro první ročník Talentové akademie si z přihlášek vybereme 12 nejlepších studentů, pro něž máme připravený program, na který jen tak nezapomenou. Během tří dnů, strávených v našich vědeckých centrech, jim zpřístupníme naše laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd. Připraveny jsou experimenty, které jinde nelze zažít, i možnost vyzkoušet si práci ve vědeckém týmu na vlastní kůži.
Pokud během programu usoudíme, že byste se v budoucnu mohli stát plnohodnotným členem vědeckého týmu, ať už díky vašemu zápalu, znalostem, nebo schopnosti nacházet inovativní řešení, nabídneme vám dlouhodobou spolupráci s našimi výzkumníky. V tomto programu není co ztratit, lze jen získat. Tak pojďte do toho s námi a přihlaste se do Talentové akademie.
Co vás čeká:
Zblízka se seznámíte s prací vědeckých týmů a chodem laserových center
Vyzkoušíte si práci v čisté laserové laboratoři, která je běžně přístupná pouze vybraným zaměstnancům Fyzikálního ústavu Akademie věd.
Na jeden den se stanete součástí vědeckého týmu, budete se podílet na výzkumu a prakticky si rozšíříte znalosti laserových technologií.
Vaším mentorem bude laserový expert, pod jehož vedením budete v týmu pracovat na společném vědeckém projektu.
Čeká vás návrh řešení, realizace experimentu, vyhodnocení dat i prezentace výsledků.
Pokud se osvědčíte, nabídneme vám další spolupráci s našimi vědci a možnost osobního rozvoje.
Hlavním jazykem Talentové akademie je čeština, konverzace s některými lektory může být v angličtině.
Základní informace:
Profil uchazeče: student/ka čtyřletého gymnázia, vyšších stupňů osmiletého gymnázia (kvinta - oktáva) či odborné SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména pak fyziku.
Vyplnění přihlášky v podobě on-line dotazníku do 22. 7. 2017 na adrese: bit.ly/TalentováAkademie2017
Finalisty vybere odborná porota do 6. 8. 2017. Výsledky zveřejníme 7. 8. 2017.
Nezávislá porota se skládá z vědců Fyzikálního ústavu Akademie věd. Z přihlášených vybere 12 finalistů.
Datum finále: 8. - 10. 9. 2017, Dolní Břežany.
Organizátoři: Fyzikální ústav Akademie věd - Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír.
Každý vybraný finalista uhradí do 22. 8. 2017 motivační poplatek 500 Kč.
Pokyny k platbě zašleme finalistům e-mailem. Částka bude finalistovi vrácena v případě absolvování finále.